نباید خود را گرفتار حرف‌های بی عمل آمریکا و اروپا کنیم

آدینه پرس: احمد علیرضابیگی نمایند تبریز در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، درباره تأکید مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه جمهوری اسلامی عمل آمریکا و اروپا را مبنای اقدامات خود قرار می‌دهد، اظهار داشت: متأسفانه به واسطه خوش‌باوری و خوش‌نگرشی در دولت روحانی به اروپا و آمریکا در طی سال‌های اخیر خسران زیادی دیده‌ایم این در حالی است که علی‌رغم تذاکرات مکرر مقام معظم رهبری به دولت مبنی بر توجه به داخل اما این دولت همچنان نگاهش به غرب است.

وی افزود: تجارب گذشته ملت ایران در ارتباط با عهدشکنی و پیمان‌شکنی غرب نشان می‌دهد که نبایستی به حرف‌های آنها اعتماد داشت این در حالی است که تجربه قرارداد الجزایر این موضوع را به خوبی نشان می‌دهد.

نمایند تبریز در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ‌دولت ایران در موضوع برجام و به دلیل اعتمادسازی گرفتار غربی‌ها شده است در حالیکه آنها بنا نداشته‌اند به ما اعتماد کنند و اصلاً اعتمادسازی معنا ندارد. 

علیرضا بیگی گفت: در هشت سال اخیر ما وارد مذاکرات و دیپلماسی شده‌ایم که از طرف مقابل قول و ضمانت اجرایی نگرفته‌ایم و عملاً خود را فقط مشغول حرف‌های آنها کرده‌ایم. 

وی افزود: بعد از خروج ترامپ موضوع ناکارآمد بودن برجام را به دلیل رفتارهای غیرمتعارف او اعلام می‌کردند و با روی کار آمدن بایدن سعی داشتند ناکارآمدی برجام را گردن ترامپ بیدازند و حالا که بایدن روی کار آمده اعلام کرده‌اند که ظریف با بایدن دوستی دیرینه دارد و آمریکا سریعاً به برجام بازبرمی‌گردد. این در حالی است که باید واقعیت‌های جهان را درک کنیم؛‌خوش‌خیالی دولت روحانی به غرب خسارات زیادی را به جمهوری اسلامی وارد کرده است.

نمایند تبریز در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب به مانند بنیان‌گذار انقلاب اسلامی همواره نقش‌آفرین بوده و نقش تاریخی خودشان را ایفا کرده‌اند و بارها نسبت به نگاه به غرب و خوش‌خیالی به حرف‌های آنها تذکر داده‌اند.

علیرضا بیگی افزود: دولت جمهوری اسلامی درباره موضوع پروتکل الحاقی و تعیین ضرب‌العجل برای توقف اجرای داوطلبانه قائل به ورود مجلس به تصویب این قانون نبد و حتی وقتی هم که تصویب شد رئیس جمهور اعلام کرد که این موضوع در دستور کار شورای عالی امنیت ملی است و نبایستی مجلس به آن ورود کند و حاضر نشد قانون را ابلاغ کند. ولی شورای عالی امنیت ملی با ورود قاطع به این موضوع آن را خاتمه داد.

وی ادامه داد: ما باید به دنبال افزایش قدرت اسلامی باشیم. این در حالی است که در نظام بین‌الملل قدرت و اقتدار ملی از اهمیت بسزایی برخوردار است و به همین دلیل بارها مقام معظم رهبری بر این موضوع تأکید داشته‌اند که باید قدرت خود را افزایش دهیم.

نمایند تبریز در مجلس شورای اسلامی گفت: خسارات بالای مادی به کشورمان بر اساس خوش‌خیالی دولت به برجام وارد شده است ضمن اینکه خسارت زیاد معنوی زیادی با از دست رفتن سرمایه معنوی کشور در اثر اعتماد بیش از حد به برجام ایجاد شده است.

علیرضا بیگی خاطرنشان کرد: نمی‌توانیم بپذیریم که روحانی در چند ماه پایانی عمر دولتش آمریکایی‌ها را حاضر به بازگشت به برجام کند ضمن اینکه آنها هم حاضر نیستند با دولتی که چند ماه از عمرش باقی است مذاکره و مصوبه‌ای داشته باشند؛ رفتار دولت روحانی هم درباره برجام با اقتداری که جمهوری اسلامی به دنبال آن است در تناقض است.

وی گفت: تکلیف رهبر معظم انقلاب بر همه قوا آن است که بایسستی اقتدار و قدرت کشور را افزایش دهیم و اگر بنا است تحریم‌ها برداشته شود ما تعدیل تعهدات را انجام می‌دهیم و اگر هم اینگونه نباشد به سرعت تعدیل تعهدات خود می‌افزاییم. 

نمایند تبریز در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: فرمایشات مقام معظم انقلاب مخاطب خاصی در عرصه خارجی دارد که همان دولت و وزارت خارجه و شورای امنیت ملی هستند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.