نشست مجازی «ایران امروز» در ژاپن برگزار شد

سمینار مجازی «ایران امروز» به مناسبت چهل و دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ، امروز شنبه با شرکت علاقه مندان ژاپنی و جمعی از ایرانیان مقیم ژاپن و با پخش پیام تصویری «محمد جواد ظریف» وزیر خارجه ایران برگزار شد.

به گزارش آدینه پرس به نقل از ایرنا از رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در ژاپن، سفیر ایران در ژاپن ضمن تبریک سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران و تقدیر از رایزنی فرهنگی برای برپایی این برنامه گفت: ۴۲ سال پیش به دنبال یکی از مردمی ترین قیام های معاصر جهان، انقلاب اسلامی ایران، با جانفشانی های مردم و تحت رهبری بزرگ مرد تاریخ، حضرت امام خمینی (ره) به پیروزی رسید و استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی سه خواسته اصلی ملت ایران، برآمده از شعارهای مردم در جریان انقلاب اسلامی بود محقق شد که در طول بیش از چهار دهۀ گذشته، دولت و ملت ایران برای تحقق آنها ایثار و فداکاری های فراوانی کرده است.

مرتضی رحمانی موحد با بیان اینکه نهضت مردمی ایران، منشأ دگرگونی های عظیم و شگرفی در عرصه های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و علمی بوده، افزود: ایران علیرغم شرایط دشوار ناشی از جنگ تحمیلی، تحریم ها و تروریسم اقتصادی، همچنان به صورت بالنده به مسیر خود ادامه داده و توانسته به دستاوردهای بزرگی در عرصه های مختلف به ویژه در زمینه علم و نوآوری دست یابد.

او گفت: جمهوری اسلامی ایران با اتخاذ سیاستی مستقل و برخاسته از استقلال، تعامل سازنده با جهان را مبتنی بر نفی هرگونه ظلم پذیری و فشار حداکثری در سرلوحه سیاست های خود قرار داده و در این مسیر یک سیاست خارجی مستقل، فعال و مبتکرانه منطبق بر سه اصل عزّت، حکمت و مصلحت و در عین حال استوار بر دو ستون مستحکم و خدشه ناپذیر عدم مداخله در امور دیگران و عدم اجازه به مداخلۀ دیگران در امور داخلی کشور را در پیش گرفته است.

وی با تاکید بر اینکه جوانان سه نسل انقلاب تاکنون، پرچمدار توفیقات و پیشرفت های ایران در عرصه های گوناگون فرهنگی، اقتصادی، علمی و فناوری بوده اند، افزود: جمهوری اسلامی ایران در کنار نفی سلطه جویی و سلطه پذیری، با احترام به قوانین و موازین بین المللی و توجه به اصل حاکمیت ملی کشورها، به سرنوشت مشترک برای کل جامعۀ بشری معتقد بوده و نقش بی بدیلی در تامین ثبات و امنیت منطقه و جهان با جانفشانی قهرمانانه در صف مقدم مبارزه با پدیده های شوم تروریسم، افراط گرایی و قاچاق مواد مخدر و پرداخت بهای سنگین معنوی و مادی ایفاء‌کرده است.

سفیر ایران در ژاپن اظهار کرد: در همین راستا، یاد و خاطره قهرمان ملی و فراملی مبارزه با تروریسم و افراط گرایی، شهید قاسم سلیمانی و همه شهدایی که جان خود را در این ‌راه فدای تامین صلح و امنیت در منطقه و جهان کردند، گرامی می داریم. ایران امروز در سایه استقلال و خودباوری انقلاب اسلامی و علیرغم تمامی فشارهای خارجی، دستاوردها و توفیقات فراوانی در زمینه های، اجتماعی، فرهنگی، هنری، علمی، پژوهشی، صنعتی، دفاعی و فناوری به دست آورده که حاصل مقاومت کم نظیر ملت و تلاش شبانه روزی متخصصین ایرانی بوده است.

سفیر ایران در ژاپن با اشاره به برخی آمار و ارقام پیشرفت ها و موفقیت های ایران گفت: پیشرفت های غرور آفرین در صدها زمینه برتر از جمله هوا ـ فضا، هسته ای، نانوتکنولوژی، بیوتکنولوژی، صنایع دفاعی، کوانتوم، شبیه سازی و ژنتیک، طب و دارو، پیوند اعضا و تولید کیت های تشخیص کووید ۱۹ و واکسن آن در سطح جهانی و … برگ زرین و سند افتخاری برای مردم پر افتخار ایران است که رمز موفقیت آنها استقلال، مقاومت و خودباوری بوده است.  

واقعیت های امروز ایران با آنچه برخی رسانه های بیان می کنند متفاوت است

در ادامه این نشست «حسین دیوسالار» رایزن فرهنگی ایران در ژاپن نیز در سخنانی با تاکید بر پیشرفت ها و توسعه ایران امروز گفت: انقلاب اسلامی ایران و حرکت مردم ایران برای این که بتوانند حق تعیین سرنوشت و امور کشور خود را در دست بگیرند یکی از مهم ترین و مردمی ترین رخدادها و تحولات تاریخ معاصر ایران و جهان بوده که با نفی هرگونه دخالت خارجی در امورات کشور محقق گردیده و تا به امروز ادامه دارد و پیشرفت های بی نظیری در حوزه های مختلف علمی، فناوری، تکنولوژی و رشد و توسعه کشور به ارمغان آورده که همگی آنان توسط مردم ایران به دست آمده است.

او به تلاش برخی رسانه ها برای ایجاد ایران هراسی اشاره کرد و افزود: واقعیت های امروز ایران با آنچه برخی از رسانه ها بیان می کنند متفاوت است وظیفه رسانه این است که واقعیت ها را به درستی بیان کند ولی شاهد هستیم که برخی از آنان به ابزار سیاسی مبدل شده و در مورد ایران تلاش می کنند تا واقعیت ها را نادیده گرفته و اخبار غیر واقعی به مردم جهان ارایه کنند اما بسیاری از محققان، اندیشمندان، ایران شناسان و دوستان ژاپنی که به ایران سفر کرده اند و یا در مورد آن اطلاعات جامعی دارند اذعان می کنند که ایران یکی از کشورهای توسعه یافته، پیشرفته و با مردمی بسیار خونگرم و صمیمی است که در کنار یکدیگر در تلاش هستند کشور خود را بسازند و شما برخی از این دیدگاه ها را از طرف سخنرانان ژاپنی در این جلسه دریافت کردید.

علاقه مردم ایران به آموزش 

«حجت الاسلام ساوادا» اسلام شناس ژاپنی و مترجم قرآن کریم هم در بخش دیگری از این برنامه در سخنانی به زبان ژاپنی گفت: جمعیت ایران پیش از انقلاب حدود ۳۵ میلیون نفر بود و امروز بیش از ۸۳ میلیون نفر است این در حالی است که نرخ سواد در قبل از انقلاب کمتر از ۴۰ درصد بود، اما امروز به بیش از ۸۵ درصد رسیده و همه کودکان هم بر اساس قانون مدرسه می روند.

وی ادامه داد: نکته مهم این است که خانواده های ایرانی نسبت به آموزش فرزندان خود به شدت علاقه دارند و مردم ایران از علوم و فن‌آموری استقبال می کنند و بسیاری از آنان برای علوم انسانی اهمیت قائل هستند.

این اسلام شناس ژاپنی به توسعه ارتباطات و فناوری های هوشمند در ایران اشاره کرد و گفت: در این کشور بسیاری از فناوری ها رشد و توسعه داشته است و خانواده های ایرانی به ارتباط میان خود و رفت و آمد با یکدیگر بسیار علاقه دارند و از این فناوری ها نیز در توسعه این ارتباطات بهره می گیرند.

ژاپنی ها در مورد ایران چه گفتند؟

«هیتوشی موریشیما» از ایران شناسان مقیم ژاپن هم اطلاعاتی در خصوص پیشرفت ها و توسعه ایران با ارائه اطلاعات و ارقام مختلف در قالب پاورپوینت با استفاده از کتاب صعود چهل ساله ارائه کرد، وی سپس تصاویری از برخی نمادهای توسعه ای در ایران و به ویژه تهران همچون تونل توحید، پل طبیعت و  … را معرفی کرد.

در بخش دیگری از این برنامه، سه تن از ژاپنی های علاقه مند و مرتبط با ایران، برداشت ها و یافته های خود را با میهمانان به اشتراک گذاشتند.

«شیگنوبو موریاما» هنرمند ژاپنی و رئیس اسبق انجمن هنر زیبای گونئن هم در این نشست گفت: متاسفانه پس از ۱۱ سپتامبر بسیار تلاش شد تا نسبت به ایران تصویر غیر واقعی ایجاد شود و من برای اولین بار در سال ۲۰۰۷ نمایشگاهی را در ایران برگزار کردم و بسیاری از دوستان من نگران بودند و تصور می کردند که ایران کشور خطرناکی است اما این گونه نبود و نیست.

وی افزود: زمانی که به ایران رسیدم همه مردم با لبخند و صمیمیت از من استقبال می کردند و از آن روز تاکنون روابط نزدیکی با آنان دارم و باید تاکید کنم که پس از جنگ جهانی دوم و توسعه و پیشرفت ژاپن، ایران بسیار نقش داشت و کشتی نیشومارو نماد همکاری این دو کشور در ان زمان بود.

در این نشست دکتر «کازوئو سوگیئورا» پزشک متخصص هم با ادای احترام به شهید قاسم سلیمانی به وجود اشتراکات فراوان فرهنگی میان ایران و ژاپن اشاره کرد و گفت: ایران کشور دوم من است و بسیار به مردم ایران علاقه دارم و مجددا شهادت سردار سلیمانی را به همه ایرانیان تسلیت می گویم.

وی به ارتباطات بیش از ۳۰ ساله خود با ایرانیان اشاره کرد و گفت: از حدود ۳۰ سال قبل که ایرانیان به ژاپن می آمدند با آنان آشنا شدم و به عنوان پزشک کمک می کردم و متوجه شدم که ایرانی ها و ژاپنی ها بسیار به هم نزدیک هستند و دل مهربان و پر از محبت دارند.  

در ادامه نیز «کیکو چیکائوچی» که سفرهای متعددی را به ایران داشته و در برخی روزنامه ها و رسانه های ژاپنی در خصوص ایران مطالبی را منتشر کرده است، برخی تجربیات خود به ویژه اشتراکات فرهنگی دو کشور را ارائه و تاکید کرد همواره برای توسعه روابط دو کشور فعالیت خواهد داشت.

در خلال این برنامه همچنین نماهنگ ها و تصاویری از سرودهای حماسی و انقلابی و حرکت مردم ایران به نمایش در آمد.

در ابتدای این برنامه پیام تصویری «محمد جواد ظریف» وزیر خارجه ایران با زیرنویس ژاپنی به مناسبت چهل و دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی پخش شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.