نقش صندوق توسعه بخش كشاورزي در ايجاد اشتغال پايدار

رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي آذربايجان شرقي، نقش صندوق حمايت از توسعه بخش كشاورزي را در خوداشتغالي و ايجاد اشتغال پايدار در روستاها بسيار مهم دانست.

به گزارش آدینه پرس: دکتر محمد فرشكاران در نشستي با رئيس سازمان جهادکشاورزي استان آذربايجان شرقي و اعضاي هيئت مديره صندوق حمايت از توسعه بخش کشاورزي استان اظهار كرد: با توجه به گستره اقداماتي كه توسط صندوق توسعه بخش كشاورزي استان انجام گرفته به نظر مي رسد كارآيي اين صندوق در خود اشتغالي و ايجاد بازار افراد شاغل در مناطق روستايي بسيار بالا است.

وي افزود: فعاليت چنين صندوق هايي نشان مي دهد رويكرد ايجاد اشتغال در كشور به سمت تقويت تشكل ها و بخش خصوصي است.

فرشكاران ابراز داشت: صندوق هاي خرد زنان روستايي هم كه در شهرستان هاي تبريز، شبستر و عجب شير شكل گرفته اقدام موثري در ايجاد اشتغال پايدار زنان روستايي به شمار مي رود.

اين مسوول توجه به مباحث تجاري و بازرگاني را از طرف صندوق توسعه بخش كشاورزي بسيار ضروري برشمرد و توضيح داد: اگر ثبات بازار در توليدات كشاورزي وجود نداشته باشد به دليل فسادپذيري سريع مواد، سودآوري توليد دچار چالش شده و مشكلات عديده ديگر ايجاد مي شود.

رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي آذربايجان شرقي با اشاره به سهم اندك ۷٫۶ درصدي بخش كشاورزي در ايجاد ارزش افزوده استان، تصريح كرد: مزيت نسبي اين بخش در حوزه دام، باغ و زراعت بيشتر است كه در اين حوزه ها بايد با ايجاد بازار و فني سازي فعاليت ها به شرايط ايده آل تري برسيم.

وي اذعان داشت: علاقه داريم انگيزه اشتغال را در حوزه هاي باغداري، زراعت و دام بيشتر كنيم؛ چرا كه معتقديم اگر توزيع درآمد به سمت روستاها باشد، به دليل پايين بودن هزينه هاي زندگي، تثبيت اشتغال پايدار و خود اشتغالي در روستاها جذبه بيشتري خواهد داشت.

در ابتداي جلسه مهندس اكبر فتحي، رئيس سازمان جهاد كشاورزي استان به ارائه توضيحاتي در خصوص تاريخچه، اهداف و عملكرد صندوق حمايت از توسعه بخش كشاورزي استان پرداخت.

در اين جلسه مواردي مثل فعاليت صندوق هاي خرد زنان روستايي و روند تامين نهاده هاي دامي استان مورد بحث و بررسي قرار گرفت.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.