همه ما ایرانیان به آذربایجان غیور افتخار می‌کنیم

به گزارش آدینه پرس، محمدباقر قالیباف امروز در همایش گرامیداشت یکصدمین سالروز شهادت شیخ محمد خیابانی، وقتی تحلیلی بر روند مبارزات مردم ایران زمین داریم، می‌بینیم که هیچ وقت، هیچ ملتی به کسانی که وطن فروشی کرد و سر تعظیم برای بیگانگان فرود آورد، تعظیم نکرد و پاسخ مثبت نداد و امروز هم مردم ایران اسلامی رو به جلو هستند و وظیفه داریم راه را برای آنها باز کنیم.

وی با تاکید به حضور مردم در تمامی عرصه‌ها برای موفقیت تاکید کرد:وظیفه ما مسوولان این است که به باورهای انقلابی مردم ارج نهاده و ایران اسلامی را پیش ببریم.بدون اغراق باید گفت هرزمان موفقیتی به وجود آمده با تکیه بر مبانی اعتقادی و آرمانی بوده و هر زمان درجا زدیم یا شکست خوردیم دلیلش روگردانی از آن آرمان‌ها و مردم‌باوری بوده است.

قالیباف گفت: ما وظیفه داریم مبتنی بر سنت‌های الهی و مردم باوری کشور را مدیریت کنیم و در مجلس یازدهم که مجلسی انقلابی است، به امید الهی با زیست مومنانه و روحیه انقلابی و وحدت پیش خواهیم رفت در بتوانیم برای مردم مشکل‌گشا باشیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: به عنوان یک راوی عرض می‌کنم که لشکر عاشورا در دوران دفاع مقدس تبلور غیرت دینی بود. ویژگی شهید شیخ محمد خیابانی، روحیه استقلال طلبی و مردمی بود. با ظلم مبارزه می‌کرد و از حق مظلوم دفاع می‌نمود.

وی در ادامه شهید خیابانی را به عنوان نماینده مردم تبریز در مجلس نمونه‌ای از انسان ایستاده در برای بیگانه نامید که شهید راه مبارزه با استکبار و استیداد بود و افزود: حرکت این شهید بزرگوار مبتنی بر سنت الهی بود که در عین مبارزه با استبداد، در خدمت مردم و یاور مظلومان بود و هر جا که اعتلای ایران مطرح بود بی‌محابا حاضر می‌شد و ایشان به نمونه عالی از خصوصیات مردمان این خطه و مجاهدان راستین آن است.

وی با بیان اینکه همه ما ایرانیان به آذربایجان غیور افتخار می‌کنیم، گفت: مبارزه و ایستادگی در تاریخ این سرزمین برجسته است و این سرزمین با مجاهدت شخصیت‌ها گره خورده است.

قالیباف ادامه داد: مردم آذربایجان به گونه‌ای تاریخ‌سازی کرده‌اند که مردم ایران همگی به آنها افتخار می‌کنند. در دوران دفاع مقدس خون جوانان آذربایجانی از جنوبی ترین نقطه ایران تا کوه‌های سر به فلک‌کشیده شمال غرب به خاک ریخته است.

همایش بزرگداشت یکصدمین سالگرد شهادت شیخ محمد خیابانی امروز در تالار وحدت دانشگاه تبریز آغاز شد و بعد از ظهر به صورت استانی در شهرستان شبستر پیگیری خواهد شد.

شهید شیخ محمد خیابانی مبارز و مجاهد مشروطه خواه در سال ۱۲۵۹ هجری شمسی در خامنه از توابع شهرستان شبستر به دنیا آمد.

وی در سال ۱۲۸۸ به علت برخورداری از سابقه درخشان، به عنوان نماینده مردم تبریز برای مجلس دوّم انتخاب شد و بعد از انتخابات به تهران رفت و در دفاع از آزادی و حقوق ملت سرآمد همگان بود. شیخ محمد خیابانی در بیست و دوم شهریور سال ۱۲۹۹ هجری شمسی به شهادت رسید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.