واریز یارانه کمک معیشتی مربوط به ماههای اردیبهشت و خرداد به حساب ۷۲ میلیون سرپرست خانوار

دو مرحله یارانه کمک معیشتی مربوط به ماه های اردیبهشت و خرداد به حساب بیش از ۲۳ میلیون و ۶۰۰ هزار سرپرست خانوار ایرانی واریز شد. مبلغ واریزی برای هر نفر از سه دهک کم درآمد جامعه به ازای هر ماه ۴۰۰ هزار تومان و برای ۶ دهک بالاتر به ازای هر نفر ماهانه ۳۰۰ هزار تومان بوده است.

به گزارش آدینه پرس به نقل از روابط عمومی اداره کل امور اقتصادی و دارایی استان آذربایجان شرقی، واقف بهروزی مدیر کل امور اقتصادی و دارایی استان آذربایجان شرقی در گفتگو با اصحاب رسانه با اشاره به یک مرحله ای شدن پرداخت یارانه ها گفت: با واریز یارانه اخیر که از آن به «یارانه کمک معیشتی» نام برده می‌شود، یارانه‌هایی که در دهم و بیستم هر ماه به حساب سرپرستان واریز می‌شد، دیگر پرداخت نمی‌شود. مبلغ واریزی، مجموع یارانه قدیم و جدید است و تا زمان فراهم شدن زیرساخت‌های کالابرگ الکترونیک پرداخت نقدی مستمر (ماهانه) خواهد بود.

وی افزود:طبق طرح دولت، یارانه کمک معیشتی اخیر مربوط به جایگزین یارانه‌های ارز ۴۲۰۰ تومانی است. یعنی یارانه‌ای که قبلاً به ارز ۴۲۰۰ برای واردات کالاهای اساسی داده می‌شد، قرار است به افراد داده شود. پیش‌تر ارز ۴۲۰۰ به طیف گسترده‌ای از کالاها داده می‌شد، اما به مرور زمان این لیست کوتاه‌تر شد تا این در مهر سال گذشته، به هفت کالای گندم، جو، دانه‌های روغنی، روغن خام، ذرت، کنجاله سویا و بخشی از دارو و تجهیزات پزشکی محدود شد. طبق آمارها، سال قبل ۸ میلیارد و امسال ۹ میلیارد دلار ارز ترجیحی برای واردات این کالاها در نظر گرفته شده بود که هم‌اینک معادل ریالی یارانه این ارز برای خرید کالاهای مبتنی بر این نهاده‌ها به مردم اختصاص می‌یابد. با این حال، یارانه‌های نان جدا می‌باشد. یارانه نان در مبلغ پرداختی اخیر دیده نشده و طبق طرح اعلام شده دولت نیز قرار است یارانه نان هنگام پرداخت هزینه نان، بدون افزایش قیمت نان و به طور مستقیم به نانوا پرداخت شود.

مدیر کل امور اقتصادی و دارایی استان در خصوص این که دریافتی برخی افراد از مبالغ اعلام شده کمتر است اظهار داشت: افراد دریافت کننده یارانه جدید ممکن است در حساب‌ها با مبلغی کمتر از ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان مواجه باشند که دلیل آن به کسر قسط وام یک میلیونی مربوط به دوران کرونا که به یارانه بگیران پرداخت شده و هر ماه از حساب یارانه آن‌ها کسر می‌شد، بر می‌گردد. بر این اساس با توجه به این‌که دیگر یارانه ۴۵ هزار تومانی پرداخت نمی‌شود و رقم ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان جایگزین آن شده است، بنابراین قسط وام کرونا از همین رقم کسر شده است.

بهروزی گفت: مبنای دهک بندی یارانه بر اساس اطلاعات رفاهی هر فرد در قالب شاخص‌های متعدد در این پایگاه جمع آوری شده و در دهک بندی‌ها، این موارد مورد توجه قرار گرفته است.

وی در تشریح عدم تعلق یارانه به برخی افراد اظهار داشت: افراد به دو دلیل قرار داشتن در دهک دهم یا قرار داشتن در لیست ۷ میلیون نفری جامانده از یارانه‌ها، یارانه کمک معیشتی را دریافت نکرده‌اند. به عنوان مثال ممکن است سال ۹۳ پدر خانواده به علت تمکن مالی از دریافت یارانه انصراف داده باشد، اما سال‌های گذشته فرزندانش ازدواج کرده و زندگیشان جدا شده ولی تمکن مالی ندارند و مشمول یارانه می‌شوند. این افراد حق دارند که یارانه دریافت کنند و به طور کلی با عنوان جاماندگان یارانه تلقی می‌شوند.

بهروزی در تشریح فرایند اعتراض برای دو گروه از افرادی که یارانه نمی گیرند گفت:فرایند اعتراض جاماندگان از یارانه را ، یعنی آن‌هایی که ممکن است جزو دهک‌های مشمول باشند، اما در لیست سازمان هدفمندی برای دریافت یارانه قرار ندارند، باید به سامانه هدفمندی یارانه‌ها مراجعه کنند که در روزهای آینده اعلام می شود، اما افرادی که قبلاً یارانه دریافت کرده‌، اما الان حذف شده‌اند و احساس می‌کنند که به اشتباه در دهک ۱۰ یا دیگر دهک‌ها قرار داده شده‌اند، باید به سامانه حمایت زیرمجموعه وزارت کار (hemayat.mcls.gov.ir)  مراجعه و نسبت به ثبت اعتراض اقدام نمایند. طبق دستور رئیس جمهور، حتی اگر دو ماه دیگر، افرادی مستحق دریافت یارانه تشخیص داده شوند، یارانه و کمک معیشتی آن‌ها دقیقاً از همین روز شروع طرح، محاسبه و به حسابشان واریز خواهد شد. آن‌دسته از نیروهای مسلح که مشمول این طرح نشده‌اند نیز برای رسیدگی به این موضوع از طریق یگان خود پی‌گیری نمایند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.