واکنش جالب آیت الله مکارم شیرازی به حادثه متروپل آبادان

آیت‌ الله مکارم شیرازی گفت:رنگ گنبد مسجد جامع بعد از ۴۰۰ سال ثابت مانده، ولی متروپل قبل از تکمیل فروریخته است.

آدینه پرس، به نقل از  دفتر آیت الله ناصر مکارم شیرازی، این مرجع تقلید در دیدار محمدعلی زلفی گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: اینکه در ۴۰۰ سال قبل مسجد جامعی در اصفهان بنا شده که رنگ گنبد آن نیز تاکنون ثابت است، در حالی که یک بنای ده طبقه که هنوز مراحل ساختمانی آن تکمیل نشده فرو می‌ریزد و عده‌ای کشته و مجروح می‌شود بیانگر بی‌مسئولیتی و بی‌اخلاقی برخی افراد است.

او در ادامه همراهی اخلاق و مسائل مذهبی با تعلیم و آموزش را ضروری دانست و بر ریشه‌یابی دقیق فاجعه ریزش ساختمان متروپل آبادان تاکید کرد و گفت: باید بررسی شود که چه عواملی سبب شده، آیا برنامه نظارت مهندسی ایراد دارد، یا مهندسین درس را خوب فرا نگرفته‌اند و یا درس‌ها کامل نبوده و یا اینکه در مقام عمل کم‌کاری صورت گرفته است.

بخش‌هایی از ساختمان بزرگ «متروپل» در خیابان امیری آبادان، روز دوشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۱ فرو ریخت که تاکنون ۱۰ فوتی و ۳۳ مصدوم داشته است.

او  در ادامه با اشاره به برنامه ریزی و اهداف عالیه این وزارتخانه گفت: پیگیری و عملیاتی کردن آن ها سبب ایجاد تحول در مجموعه علمی و در نهایت در کشور می‌شود.

این مرجع تقلید با اشاره به اینکه علوم در گذشته از شرق به غرب منتقل شده اما اکنون از غرب به دانشگاه‌ها وارد می‌شود، گفت: باید ضمن فراگرفتن علوم روز از هر منطقه جهان که باشد، نسبت به انتقال فرهنگ‌های فاسد نیز هوشیار بود.

او گفت: نباید هیچ فرد مستعدی بخاطر نداشتن شهریه از تحصیل در دانشگاه محروم شود.

آیت الله مکارم همکاری کانون‌های علمی و فرهنگی متعدد و عظیم در قم را ضروری دانست و بر ارتباط هر چه بیشتر میان حوزه و دانشگاه تاکید کرد.

محمدعلی زلفی گل در روز دوم سفر خود به قم با آیات مکارم شیرازی و نوری همدانی از مراجع تقلید، اعرافی مدیرحوزه‌های علمیه، عباسی رئیس جامعه المصطفی و سیدمحمدتقی شاهچرغی استاندار قم دیدار و گفت‌وگو کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.