وزیر امور خارجه ایران وارد بغداد شد

به گزارش آدینه پرس: امیرعبداللهیان در فرودگاه بغداد مورد استقبال فواد حسین وزیر امور خارجه عراق، مقام های عراقی و ایرج مسجدی سفیر ایران در بغداد قرار گرفت.

حسین امیرعبداللهیان قرار است در اولین سفر خارجی خود بعد از انتخاب در اجلاس “همکاری و مشارکت”عراق شرکت کند.

وزیر امور خارجه پیش از سفر به بغداد اظهار داشت: از هرگونه ابتکار عمل منطقه ای مقامات جمهوری عراق که با مشارکت اهل منطقه باشد استقبال می‌کنیم.

حسین امیر عبداللهیان افزود: ما معتقدیم لازم بود از سوریه نیز بعنوان همسایه مهم عراق در این اجلاس دعوت بعمل می آمد. البته در خصوص امنیت و توسعه پایدار منطقه با رهبری سوریه در تماس و مشورت هستیم و در مورد اجلاس بغداد و تاکید بر نقش مهم کشورهای منطقه در هرگونه ابتکار منطقه ای با دمشق مشورت مستقیم خواهیم داشت.

نشست همکاری و مشارکت به عنوان بخشی از کوشش های «مصطفی آلکاظمی» برای بازگرداندن نقش و جایگاه عراق در منطقه برگزار می شود.

براساس گزارش ها، تاکنون تنها، حضور «امانوئل مکرون»، رئیس‌ جمهوری فرانسه، «عبدالفتاح السیسی»، رئیس‌ جمهوری مصر و «عبدالله دوم»، شاه اردن به عنوان عالی ترین مقامات در اجلاس بغداد قطعی شده است.

دست اندرکاران برگزاری اجلاس بغداد می گویند که «رجب طیب اردوغان» رییس جمهوری ترکیه نیز در اجلاس حاضر خواهد بود اما تاکنون آنکارا این خبر را تایید نهایی نکرده است.

«فواد حسین» وزیر امور خارجه عراق نیز پیشتر در اظهاراتی گفته بود که از کشورهای عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل برای شرکت در اجلاس دعوت به عمل آمده و قرار است در سطح سفیران شرکت کنند.

«بشار اسد» رییس جمهوری سوریه یکی از غایبان بزرگ اجلاس خواهد بود که وزیر خارجه عراق علت عدم دعوت از سوریه در این اجلاس را بحث برانگیز و دارای اختلافی بودن مساله سوریه عنوان کرده است.

فؤاد حسین ادامه داده است که مساله سوریه مساله ای دارای اختلاف است و دست ما نیست، ما روابط خوبی با سوریه داریم و هیچ وقت روابط دیپلماتیک خود را با دمشق قطع نکرده ایم.

علاوه بر همسایگان عراق (به استثنای رییس جمهوری سوریه)، قطر، امارات و مصر به علاوه اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل و ژاپن نیز به این اجلاس دعوت شده اند.

عراق اعلام کرده است که این اجلاس با هدف کاهش تنش در منطقه و توسعه مناسبات اقتصادی و حل اختلافات میان کشورهای همسایه عراق برگزار می شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.