;

پیش‌بینی تولید حدود ۷۴۲ هزار تن گندم در آذربایجان‌شرقی

به گزارش آدینه پرس:  جلال رحیم زاده روز پنجشنبه در جلسه ستاد زراعت آذربایجان شرقی با اشاره به چالش های بخش زراعت استان، افزود: در ۲۵ درصد از مزارع استان، جاکشتی و کشت پی در پی غلات و در نتیجه عدم رعایت تناوب اصولی وجود داشته و اغلب غلات کاران از بذور خودمصرفی به جای بذور اصلاح شده استفاده می‌کنند.

 

وی ادامه داد: عدم استفاده کافی از کودهای فسفاته و پتاسه در بیشتر مزارع غلات نیز یکی از چالش های بخش زراعت استان است که پیش بینی می‌شود با کاهش قیمت این کودها در سال جاری، بتوانیم شاهد افزایش مصرف و به دنبال آن، افزایش تولید محصول باشیم.

 

رحیم زاده با اشاره به اهمیت اجرای برنامه‌های کشاورزی حفاظتی و کشت مستقیم و استفاده از خاک ورزهای مناسب، افزود: اکثر خاک های مزارع استان کمبود مواد آلی داشته و تراکم کشت غلات نیز در برخی از شهرستان های استان رعایت نمی شود.

 

وی با تاکید بر ضرورت پیشگیری بیماری های غلات به خصوص زنگ زرد گندم که مورد بی توجهی کشاورزان استان قرار گرفته است، ادامه داد: ارقام مناسب گندم که متناسب با شرایط هر منطقه باشد، در نقاط مختلفی از استان نیاز بوده و لازم است تا یک فرد محقق اصلاحگر جهت به نژادی و تامین ارقام مقاوم به کم آبی به کار گرفته شود.

 

مدیر امور زراعت سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی افزود: اشتیاق برای تولید بیشتر گندم در سال جاری و به خصوص بارندگی‌های بسیاری که طی روزهای گذشته در بخش شمالی استان رخ داده، نباید موجب فراموشی موضوع مهم مبارزه با آفات و علف‌های هرز شود و باید در این راستا کشاورزان نسبت به رصد و پایش مزارع خود اقدام و دقت کافی داشته باشند.

 

مساحت کل اراضی کشاورزی آذربایجان شرقی یک میلیون و ۲۲۲ هزار هکتار است که به طور معمول ۸۰۵ هزار هکتار اراضی زیر کشت دیم و ۲۹۴ هزار هکتار نیز اراضی زیر کشت آبی می رود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.