پیشنهاد جدید بایدن: کاهش تحریم‌ها در ازای تعلیق غنی سازی ۲۰ درصدی ایران

به گزارش آدینه پرس:  وبسایت خبری “پولیتیکو” از نهایی شدن پیشنهاد جدیدی از سوی دولت بایدن به منظور ترغیب ایران به مذاکره با آمریکا بر سر برجام خبر داد.

 

۲ مقام مطلع آمریکایی به پولیتیکو گفتند در هفته جاری دولت بایدن به منظور بن بست شکنی از مذاکرات هسته‌ای با ایران و تشویق تهران به انجام مذاکرات، پیشنهاد جدیدی ارایه خواهد کرد.

 

پیشنهاد جدید بایدن: کاهش تحریمها در ازای تعلیق غنی سازی ۲۰ درصدی ایران

 

بر اساس این گزارش در قالب پیشنهاد جدید، ایالات متحده آمریکا به ایران پیشنهاد توقف غنی سازی ۲۰ درصدی در ازای کاهش تحریم های اقتصادی را ارایه خواهد کرد.

 

ایران پیشتر رفع تحریم های ایالات متحده آمریکا و بازگشت آمریکا به تعهدات برجامی را پیش شرط اولیه هرگونه مذاکره ای با آمریکا دانسته است.

 

“داریل کیمبال” مدیر اجرایی انجمن کنترل تسلیحات با حساس اعلام کردن هفته های آتی در احیای برجام به پولیتیکو گفت:” ایران آماده است تا در چند هفته آینده دیگر محدودیت های اضافی توافق هسته ای را نیزاز میان بردارد. (بنابراین) این زمانی مهم برای جلوگیری از تشدید اوضاع است.”

 

پولیتیکو در ادامه نوشت، یکی از دلایل احساس فوریت در میان برخی از مقامات آمریکایی و همچنین کسانی که خارج از دولت آمریکا به دولت بایدن برای احیای برجام فشار می آورند، این است که انتخابات ریاست جمهوری در ایران قرار است در ماه ژوئن (خرداد ۱۴۰۰) برگزار شود و فصل مبارزات انتخاباتی از ماه مه ( اردیبهشت ۱۴۰۰) آغاز می شود. سیاست های پیرامون برجام در ایران بسیار حساس است، بنابراین بعید به نظر می رسد که حکومت ایران بتواند در جریان کارزار انتخابات ریاست جمهوری، حرکت بزرگی در زمینه آن انجام دهد.”

 

از سوی دیگر توافق موقت ۳ ماهه بین ایران و آژانس بین المللی انرژی هسته ای در ماه می سال جاری (اردیبهشت ۱۴۰۰) به پایان خواهد رسید. در قالب این توافق موقت، محدود کردن دسترسی بازرسان آژانس به تاسیسات هسته ای ایران به طور موقت، متوقف شده است. اگرچه حتی پس از پایان مهلت این توافق نیز بازرسان آژانس بین المللی انرژی هسته ای همچنان به سایت های هسته ای ایران دسترسی خواهند داشت، اما این دسترسی کمتر از خواست قدرتهای جهانی (طرف های برجام) خواهد بود.

 

یکی از مقامات مطلع آمریکایی به “پولیتیکو” گفت که پیشنهاد جدید آمریکا “بیش از هر چیز در مورد تلاش برای شروع گفتگو” بین ایالات متحده و ایران است.

 

یک مقام ارشد دولت بایدن در مورد جزئیات پیشنهاد جدید گفت: “ما کاملا روشن کردیم که آماده پیگیری بازگشت متقابل به برجام هستیم… ما همچنین صریحا گفتیم که در مورد بهترین راه برای دستیابی به این هدف (احیای برجام)، از جمله طی یک سری مراحل اولیه و متقابل، در حال گفتگو با شرکای خود هستیم … ما به دنبال گزینه هایی برای انجام این کار بوده ایم، از جمله با تماس های غیرمستقیم با ایران از طریق شرکای اروپایی مان.”

 

 

بخش رسانه ای نمایندگی ایران در سازمان ملل، به پولیتیکو گفت : “بازگشت ایالات متحده به برجام نیازی به پیشنهاد خاصی ندارد. این فقط بسته به یک تصمیم سیاسی ایالات متحده آمریکاست تا اجرای کامل و فوری تعهدات این کشور تحت “این توافق نامه (برجام) و قطعنامه سازمان ملل (۲۲۳۱) انجام شود.”

 

ایالات متحده و ایران در هفته های اخیر با استفاده از واسطه ها در اروپا ، در مورد چگونگی شروع مذاکرات تبادل نظر کرده اند. افراد مطلع گفتند که (هنوز) هیچ مذاکره مستقیمی بین ایران و ایالات متحده انجام نشده است.

 

در اوایل سال جاری میلادی ایالات متحده پیشنهادی ارایه کرد که در قالب آن، به ایران اجازه دسترسی به مقدار كمی از میلیاردها دلار دارایی مسدود شده خود در ازای توقف غنی سازی ۲۰ درصدی اورانیوم را می داد.

 

یک مقام مطلع آمریکایی در این باره به پولیتیکو گفت:” ایران این پیشنهاد را رد کرد و در مقابل پیشنهاد داد در ازای رفع کامل تحریم های آمریکا، غنی سازی اورانیوم را به مدت ۱ ماه تعلیق کند.

 

پولیتیکو در ادامه از فشارهای فزاینده به “جو بایدن” به منظور تعیین تکلیف نهایی پرونده هسته ای ایران خبر داده است که به نوشته این پایگاه خبری، یک طیف افرادی هستند که خواهان احیای هر چه سریع تر برجام هستند و در سوی دیگر مخالفان توافق هسته ای با ایران قرار دارند که خواهان تداوم سیاست فشار حداکثری دولت ترامپ بر ضد ایران هستند.

م/۵۹

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.