;

چرا با اینکه روی دریای نفت و گاز نشسته‌ایم، مشکل اقتصادی داریم؟

سفیر اسبق ایران در استرالیا و مکزیک با بیان اینکه تصور مردم از درآمدهای کشور خیلی باورناپذیر است، گفت: امروزه در همه‌ جای کشور گفته می‌شود که ما روی دریای نفت و گاز نشسته‌ایم، پس چرا در کشور مشکل داریم؟

آدینه پرس: آستانه‌ ۴۲ سالگی پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، شانزدهمین نشست از سلسله نشست‌های نهضت بصیرت‌افزایی با عنوان «دستاوردها و چالش‌های انقلاب اسلامی» با سخنرانی محمدحسن قدیری‌ابیانه، استراتژیست و سفیر اسبق ایران در استرالیا و مکزیک برگزار شد.

در ابتدای این نشست که با همت مرکز مقاومت بسیج کارکنان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و پایگاه بسیج کارکنان پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار شد، حسین نصیرزاده، عضو هیأت علمی دانشگاه و فرمانده مرکز مقاومت بسیج کارکنان با تبریک دهه‌ مبارک فجر گفت: پس از پیروزی انقلاب، استکبار جهانی با همه‌ توان و تجهیزات خود به میدان آمد تا نظام اسلامی ما را سرنگون کند، اما از عمر بابرکت این نظام نوپا ۴۲ سال گذشت و شعارهای حضرت امام (ره) هیمنه و ابهت آمریکا را شکست، تا در زمانی‌که دنیا دوقطبی بود، امام توانست با شعار نه شرقی، نه غربی ایران را بین دو ابرقدرت سرفراز کند.

صادرات نفتی کشورهای عربی به ازای هر نفر ۶۰ برابر صادرات ایران قبل از تحریم است/ چرا یارانه‌ برخی کشورها از حقوق ما بیشتر است؟

در ادامه‌‌ این نشست مجازی قدیری‌ ابیانه با تبریک دهه‌ مبارک فجر گفت: ما باید استراتژی بهینه و نقطه‌ موجود را خوب بشناسم که به‌نظرم ما در شناخت واقعیت‌ها به‌شدت مشکل داریم. ما اگر واقعیت‌ها را نشناسیم در جامعه دچار مشکل می‌شویم. به‌طور مثال امروزه در همه‌ جای کشور گفته می‌شود که ما روی دریای نفت و گاز نشسته‌ایم یا چه‌اندازه درآمد از معادن مس، طلا، فولاد، جریمه‌ها، مالیات و … داریم، پس چرا در کشور مشکل داریم؟ خیلی‌ها ایران را با کشورهای قطر، امارات، عربستان و کویت مقایسه می‌کنند و می‌پرسند این کشورها که نظام‌های سلطنتی دارند و ما دم از عدالت می‌زنیم، چرا یارانه‌ این کشورها از حقوق ما بیشتر است؟ برخی از شبکه‌های اجتماعی هم که می‌گویند کاش ما یک «شیخ‌زاید» داشتیم، اما این‌را هم بدانیم درآمد صادرات نفت کشورهای عربی با توجه به جمعیت و … به‌ازای هر نفر ۶۰ برابر صادرات ایران آن هم در شرایط قبل از تحریم هست.

وی افزود: من معمولاً از مخاطبانم یک سوال می‌پرسم و این‌که نفت ما خوب بفروشد و یک ریال هم اختلاس نشود، به هر ایرانی چه‌قدر می‌رسد که پاسخ‌ها اکثراً میلیون‌ها و میلیاردها تومان است! اما با یک ضرب و تقسیم ساده می‌توان پی برد که این‌طور نیست. یکی از مشکلاتی که ما در کشور داریم تصور غلط از ارقام درآمدهای کشور و ارقام اختلاس‌ها است. اگر ۳ هزار میلیارد تومان را تقسیم بر ۸۵ میلیون نفر کنیم، نفری ۳۷ هزار و ۵۰۰ تومان می‌شود که عامل اصلی این اختلاس هم اعدام و اموالش مصادره شد اما تبلیغات ما ضعیف است.

تصور مردم از درآمدهای کشور خیلی باورناپذیر است

قدیری‌ ابیانه اضافه کرد: متأسفانه تصور مردم از درآمدهای کشور خیلی باورناپذیر است و این تصور که رقم درآمدها و اختلاس‌ها بالاست زمینه را برای اغتشاش آماده می‌کند و نتیجه این می‌شود که برخی تصور کنند، همه دزدند. یکی از کارهای واجبی که ما باید کنیم این است‌که برخی تصورات غلط را در اذهان عمومی روشن کنیم که این تصورات غلط آثار انسانی و جامعه‌شناسی دارد که پژوهشگاه علوم انسانی هم می‌تواند به‌آن ورود کند. به فرض فروش خوب نفت، ماهی حدود ۱۰۰هزار تومان درآمد سرانه‌ هر فرد ایرانی می‌شود که اطلاعات خوب و کاملی در این زمینه در سایت شخصی‌ام موجود است.

وی تأکید کرد: متأسفانه ما در آموزش و پرورش، مهارت‌های زندگی را یاد نگرفته‌ایم و افراد سواد رسانه‌ای خوبی ندارند و همه‌ اخبار دریافتی را ارسال می‌کنند. از جمله، خبر کذبی که در مورد دارایی‌های میلیاردی فرزندان مسئولان منتشر شد و درواقع این خبر را منافقین منتشر کردند و با تحقیقاتی که در این زمینه داشتم، «وزارت خزانه‌داری آمریکا» چنین خبری منتشر نکرده است. فرماندهان بسیج، دانشجویان و مخاطبان نباید هر خبری را راحت باور کنند و فریب بخورند. باید این مهارت را بین نیروهایمان جابیاندازیم تا هر عدد و رقمی را به این‌راحتی باور نکنند.

سفیر اسبق ایران در استرالیا خاطر نشان کرد: فرض کنیم در دانشگاه‌ها برای حقوق استادان و کارکنان حدوداً سرانه‌ هرنفر دست‌کم ۱۲ میلیون تومان در سال باشد که این پول سهم آن «کپرنشین» ایرانی است که مشکل دارد و دولت برای ما در دانشگاه‌ها هزینه می‌کند تا پس از استفاده از بیت‌المال برای خدمت به روستاها و شهرهای کشورمان اقدام کنیم نه‌این‌که اصلاً کار نکنیم و طبق تحقیقات مرکز پژوهش‌های مجلس سرانه‌ی کار مفید ما ۲۲ دقیقه در روز باشد که از ژاپن و کره‌ی جنوبی خیلی عقب‌تر هستیم.

سطح حقوق مردم در کشورهای مختلف به سرانه‌ تولید آن کشور بستگی دارد

قدیری‌ ابیانه در مورد تصور واهی از درآمدهای هنگفت معادن طلای کشور، توضیح داد: مثلاً خبر می‌دهند که یک معدن طلای ۱۰ میلیون تنی در سیستان‌وبلوجستان کشف شد، اما مردم این را نمی‌دانند که از هر تُن معدن طلا فقط یک گرم طلا استخراج می‌شود. ما در کشورمان سالی ۲تُن طلا استخراج می‌کنیم که به هر ۴۰ نفر در سال یک گرم می‌رسد تازه باید هزینه‌هایش را هم کم کنید. به‌هر حال شما باید از آمار و اطلاعات درآمد کشور، با یک حساب و کتاب ساده مطلع باشید و اخبار کذب بیگانگان را باور نکنید.

سفیر اسبق ایران در استرالیا و مکزیک در مورد این‌که خیلی‌ها به میزان حقوق خود معترض هستند گفت: میزان رفاه و سطح حقوق مردم در کشورهای مختلف به سرانه‌ تولید آن کشور بستگی دارد و ما ازنظر تولید ناخالص ملی در جایگاه ۹۶ دنیا هستیم و باید خودمان را با کشورهای هم‌تراز مقایسه کنیم، نه آلمان و برخی کشورهای اروپایی. برخی‌ها می‌گویند این حقوق ما به‌خاطر حضور در ادارات است و دل به کار نمی‌دهند! اگر ما دومیلیون حقوق می‌گیریم سهم ۲۰ نفر «کپرنشین» را می‌گیریم و باید کار مفید برای پیشرفت کشور انجام دهیم. واقعاً برخی ذهنیت‌ها مملکت را بیچاره کرده است.

ما در اوج تحریم‌ها هم در حال پیشرفت هستیم/ امید به زندگی نسبت به قبل از انقلاب، ۲۲ تا ۲۴ سال افزایش داشته است

وی تصریح کرد: امام علی(ع) می‌فرمایند؛ بهترین تفریح، کار است اما گویا باور ما این است‌که بهترین کار، تفریح است! ما باید در شرایط فعلی میزان صادرات نفت و ضریب جمعیتی کشور را ببینیم که امید به زندگی نسبت به قبل از انقلاب، ۲۲ تا ۲۴ سال افزایش داشته است، ظرفیت دانشگاه‌ها از ۱۲۰ هزار نفر به ۵ میلیون‌نفر و ظرفیت ۲۰ درصدی خانم‌ها در دانشگاه‌ها از ۲۰درصد به ۶۴ درصد افزایش یافته است ضمن این‌که همه می‌دانیم، زمان جنگ واردات سیم‌خاردار برای ما ممنوع بود، اما الآن دشمن نگران صادرات مو‌شک‌های نقطه‌زن ماست و از طرف دیگر حالا در خود آمریکا پرچم این کشور را آتش می‌زنند و بحث تجزیه‌ خود آمریکا و انگلیس مطرح است.

قدیری‌ ابیانه با بیان اینکه ما همین‌که ۴۱ سال با وجود این‌همه توطئه، هستیم دستاورد بزرگی است، اما ما در اوج تحریم‌ها هم در حال پیشرفت هستیم و اکثر روستاهای ما گاز دارند و … ما توانستیم در دل تحریم‌ها فرصت‌یابی و فرصت‌سازی کنیم، گفت: اما باوجود همه‌ این دستاوردها گاهی در کشور اصطلاحاتی به‌کار می‌رود که «ضدفرهنگی» هستند. مثلاً در رادیو و تلویزیون به‌جای فرهنگ‌سازی، ضدفرهنگی عمل می‌کنند. برای نمونه؛ در اسلام کارکردن، عزت است، اما در فیلم یا سریالی نیست که بد تبلیغ نکنند. رادیو و تلویزیون باید حواسش جمع باشد که نیست. حالا برخی از «زیرکار دررفتن» را زرنگی می‌دانند و خیلی از دانشجویان نیز فقط به فکر گرفتن مدرک هستند و شغل می‌خواهند اما مهارت ندارند. به‌هر صورت با تمام مشکلات و تحریم‌ها پیشرفت‌های خوبی داشته‌ایم.

وی افزود: زمان ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی، مجلس برای مقابله با اشرافی‌گری قانونی تصویب کرد که هر وزارت‌خانه نباید بیشتر از ۵ تلفن‌همراه داشته باشد. من همان موقع گفتم که تصمیم درستی نیست، اما آن‌موقع این نگاه نسبت به اشرافی‌گری وجود داشت که حالا هر فردی یک تلفن‌همراه دارد. بنابراین ما باید نگاه درستی به مسائل در شرایط مختلف داشته باشیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.