یکی از سیاست های اصلی و رسالت ذاتی وزارت جهادکشاورزی حمایت از واحدهای صنعتی است

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی گفت: یکی از سیاست های اصلی و رسالت ذاتی وزارت جهادکشاورزی حمایت از واحدهای صنعتی است

به گزارش آدینه پرس: مهندس اکبر فتحی در برنامه زنده تلویزیونی تراز با موضوع بررسی آخرین روند پرداخت تسهیلات سرمایه در گردش به واحدهای دام و طیور در راستای مردمی سازی و توزیع عادلانه یارانه ها که از شبکه سهند به صورت زنده پخش شد در ارتباط با نحوه تامین نهاده های دامی و قرار دادن آن در اختیار دامداران گفت : نهاده های دامی هم اکنون در بستر سامانه ای بنام سامانه بازارگاه که قبلاً در خصوص ارز ترجیحی راه اندازی شده بود، تامین و بارگذاری و خریداری می شود و تمام وارد کنندگان و شرکت پشتیبانی اموردام هنگامی که نهاده ای وارد می کنند در بستر سامانه بازارگاه با هدایت وزارت جهادکشاورزی بارگذاری می نمایند و پروانه بهره برداری ، مشخصات و ظرفیت های تمامی دامداران و مرغداران و اتحادیه های مربوطه و کارخانجات خوراک دام در این سامانه ثبت شده است و نسبت به پروانه ها و ظرفیتی که به نهاده نیاز دارند، بارگذاری به نام خود فرد یا واحد انجام می گیرد.

وی ادامه داد: بنابراین دامداران و مرغداران صنعتی بنام خود در سامانه اقدام به خرید می نمایند. در مورد دامداری های کوچک با توجه به اینکه برای کمتر از ۲۰ تن حمل صورت نمی گیرد، اما نیاز این دامداری ها در حدود ۲ الی ۳ تن می باشد، از طریق سازمان جهادکشاورزی استان برای اتحادیه های مربوطه حواله نوشته می شود تا اتحادیه بنام خود اقدام به خرید یکجا برای مجموع این واحدها نماید و سپس بین این واحدها توزیع می گردد. از این رو این سامانه بستری برای عرضه نهاده هایی است که وارد کنندگان اقدام به واردات آن می کنند.

مهندس فتحی افزود: بنابراین به لحاظ کارشناسی با حذف ارز ترجیحی نیز استمرار سامانه وجود خواهد داشت اما با توجه به آزادسازی نرخ ارز و در واقع تبدیل ارز ترجیحی به ارز نیمایی، سهمیه بندی های در نظر گرفته شده برای هر راس دام یا هر قطعه جوجه حذف می شود که خواست و تاکید دامداران می باشد. زیرا ایجاد فراوانی کالا و عرضه فراوان آن با تقاضای ثابت طبیعتاً در عرصه رقابت می تواند قیمت کالا را کاهش دهد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.