;

یک خبر خوب برای آنهایی که کرونا خفیف گرفته اند

به گزارش آدینه پرس به نقل از رویترز،نتایج یک تحقیق علمی جدید در دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن نشان می دهد افرادی که به صورت خفیف و یا بدون علامت به کووید ۱۹ مبتلا می شوند آنتی بادی موجود در بدن آنها می تواند تا پایان عمرشان از آنها در برابر این بیماری ویروسی محافظت کند.

 

نتایج یافته های جدید یک تحقیق علمی از سوی تیمی از محققان دانشگاه واشنگتن آمریکا روز گذشته (۲۴ مه ۲۰۲۱) در نشریه علمی نیچر منتشر شده است.

 

بر اساس یافته های این تحقیق با وجودی که پیشتر گمان برده می شد ایمنی پس از ابتلا به کرونای خفیف تنها چند ماه دوام دارد، اما تحقیق جدید شواهدی به دست آورده که حاکی از ایمنی طولانی مدت افراد مبتلا به نوع خفیف یا بدون علامت ویروس کروناست.

 

دکتر “علی البدی” یکی از اعضای تیم تحقیق دانشگاه واشنگتن در این زمینه گفت:” پاییز گذشته گزارش هایی وجود داشت که آنتی بادی ها پس از آلوده شدن به ویروس عامل بیماری کووید۱۹ به سرعت از بین می روند و این تفسیر وجود داشت که ایمنی پس از ابتلا به کرونا طولانی مدت نیست.”

 

او افزود:” اما این برداشت غلطی از داده ها است. پایین آمدن سطح آنتی بادی پس از عفونت حاد طبیعی است، اما به صفر نمی رسد. سلول های تولید کننده آنتی بادی با وجود کاهش آنتی بادی در سطح خون در بدن افراد مبتلا شده می مانند. ما سلول های تولید کننده آنتی بادی را در افرادی یافتیم که ۱۱ ماه از بیماری آنها گذشته بود. این سلول ها تا پایان عمر افراد در بدن آنها مانده و تولید آنتی بادی می کنند. این شواهدی محکم برای مصونیت طولانی مدت است.”

 

او افزود:” در طی یک عفونت ویروسی سلول های ایمنی تولید کننده آنتی بادی به سرعت تکثیر شده و در خون گردش می کنند و باعث افزایش سطح آنتی بادی در بدن می شوند. با برطرف شدن عفونت، بیشتر این سلول ها از بین می روند و سطح آنتی بادی خون کاهش می یابد؛ اما جمعیت کوچکی از سلولهای تولید کننده آنتی بادی به نام “سلولهای پلاسمای طولانی مدت” به مغز استخوان مهاجرت کرده و در آن مستقر می شوند؛ جایی که آنها به طور مداوم سطح پایین آنتی بادی را در جریان خون ترشح می کنند تا از بدن در برابر مواجهه احتمالی دوباره با ویروس محافظت کنند.”

 

این تحقیق جدید نشان می دهد افرادی که کرونای خفیف یا بدون علامت گرفته اند احتمال آلوده شدن دوباره آنها به این ویروس بسیار کمتر از حد تصور گذشته است.

 

تحقیق این تیم روی ۷۷ داوطلبی بوده که پیشتر به ویروس کرونا خفیف مبتلا شده بودند و تنها ۶ نفر از آنها در بیمارستان بستری شده بودند. در این تحقیق در فواصل ۳ ماهه سطح آنتی بادی ویروس در خون افراد داوطلب مورد بررسی قرار گرفته است.

 

در کنار آزمایش های خون تیم تحقیق در فواصل ۷ ماه پس از بهبودی تیم داوطلب، از ۱۸ نفر از آنها نمونه مغز استخوان گرفتند و از ۵ نفر از این افراد دوباره پس از ۴ ماه نمونه دوم مغز استخوان گرفته شد.

دانشمندان تیم تحقیق همچنین از ۱۱ نفر از افرادی که به ویروس کرونا مبتلا نشده بودند نیز نمونه مغز استخوان گرفته و نتایج یافته ها را با یکدیگر مقایسه کردند. در این مقایسه دانشمندان تیم تحقیق در نمونه مغز استخوان ۱۵ نفر از ۱۹ داوطلب سلول تولید کننده آنتی بادی ویروس کرونا یافتند. این سلول ها همچنین در نمونه گیری از ۵ داوطلبی که نمونه دوم آزمایش مغز استخوان نیز داده بودند مشاهده شد.

 

تیم تحقیق در نمونه مغز استخوان هیچ یک از ۱۱ داوطلبی که پیشتر به کرونا مبتلا نشده بودند، سلول آنتی بادی ساز کرونا مشاهده نکردند.

 

دکتر “علی البدی” در این باره گفت:” افرادی كه کرونای خفیف می گیرند در اغلب موارد دو تا سه هفته پس از عفونت، ویروس از بدن آنها پاك می شود، بنابراین ۷ یا ۱۱ ماه پس از عفونت هیچ ویروسی قادر به دور زدن ایمنی فعال بدن نخواهد بود… سلول های آنتی بادی ساز تقسیم نمی شوند. آنها به آرامی در مغز استخوان نشسته و آنتی بادی ترشح می کنند. آنها از زمان برطرف شدن عفونت به صورت نامحدودی این کار را می کنند.”

 

محققان حدس می زنند افرادی که آلوده شده اند و علائمی نداشته و یا علایم خفیفی داشته اند، در برابر ویروس کرونا مصونیت طولانی مدتی احتمالا به اندازه طول عمرشان دارند اما هنوز این نظریه درباره افرادی که به عفونت شدید ویروس کرونا مبتلا شده اند قابل تعمیم نیست.

م/۵۹

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.