دانشگاه تبریز به دنبال ارتقای دیپلماسی علمی-پژوهشی است

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تبریز، تقویت پژوهش‌های بین رشته‌ای را راهبر کلی دانشگاه اعلام کرد و گفت: افزایش سطح دیپلماسی علمی و پژوهشی از جمله اهداف این دانشگاه است.

به گزارش پایگاه خبری آدینه پرس، جلال شیری در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به تدوین راهبردهای کلی و جزیی دانشگاه، اظهار کرد: تقویت پژوهش های بین رشته ای و اهتمام به شکل گیری تحقیقات بین رشته ای، ارتقای دیپلماسی علمی و پژوهشی، افزایش کمی و کیفی شرکت های دانش بنیان و ایجاد ساختار نظام مند از جمله اهداف این راهبرد است که در این راستا یک دفتر از معاونت فناوری برای ارائه خدمات نوآوری و فناوری به کشورهای همسایه برای ارائه محصولات درون دانشگاهی در بازار مشترک تعریف کردیم تا نیاز کشورهای همسایه را شناسایی کنیم.

 

لزوم افزایش سطح دیپلماسی علمی و پژوهشی

وی بین المللی شدن دانشگاه تبریز را از جمله برنامه های راهبردی اعلام کرد و گفت: در این راستا تفاهم نامه هایی را با دانشگاه های کشورهای همجوار و برخی کشورهای افریقایی امضا کرده ایم تا دانشجویان کیفی خارجی را براساس ساز و کار نظامند و منسجم وزارت علوم جذب کنیم.

 

شیری خاطرنشان کرد: با کشورهایی چون ارمنستان، ترکمستان ازبکستان، عراق و آذربایجان وارد بازار فناورانه می شویم، همچنین بیش از ۶۵ طرح مشترک با کشورهای همسایه داریم.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تبریز افزود: فراخوان شمس تبریزی به طور مشترک بین ایران و ترکیه در راستای تحقق این هدف انجام شده است و ۴۵ طرح پزشکی و علوم مشترک نیز با این کشور داریم، همچنین به اساتید کشورهای همسایه که با دانشگاه تعامل دارند نشان بین المللی شهریار اهدا می شود.

 

دانشگاه تبریز، میزبان دانشجویان خارجی

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تبریز با اشاره به امضای تفاهم نامه های متعدد بین این دانشگاه و دانشگاه های کشورهای همسایه برای جذب دانشجوی خارجی، گفت: هم اکنون یک هزار و ۴۰۰ دانشجوی خارجی فعال در دانشگاه تبریز مشغول تحصیل هستند و امسال نیز ۲ هزار و ۲۰۰ تقاضای پذیرش داشتیم که پس از بررسی کارنامه علمی آنها در نهایت ۸۰۰ نفر پذیرش شدند.

شیری همچنین با اشاره به جایگاه دانشگاه تبریز در حوزه نشر و علم سنجی افزود: در تمام حوزه های موضوعی کتاب هایی به قلم محققان دانشگاه و حاصل کار دانشجویان داریم و تا کنون ۲ هزار و ۱۷۰ مقاله در پایگاه های معتبر منتشر شده و نزدیک به ۲۰ عنوان کتاب توسط انتشارات دانشگاه تبریز چاپ و نشر شده است.

 

کسب رتبه برتر در بین دانشگاه های کشور

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تبریز با اشاره به کسب مقام اول دانشگاه در رتبه بندی حوزه علوم اجتماعی گفت: دانشگاه تبریز در رشته آب نیز در سطح کشور رتبه یک را به دست آورده است.

 

شیری، با بیان اینکه دانشگاه تبریز در آخرین رتبه بندی وزارت علوم در بین دانشگاه های سراسری کشور در حوزه پژوهش رتبه ۶ و در بین کل دانشگاه ها رتبه ۹ را کسب کرده است، افزود: در اثرگذاری اقتصادی بین دانشگاه های جامع رتبه ششم را کسب کردیم و در حوزه های موضوعی وضعیت رتبه بندی خوبی داریم.

 

شیری با اشاره به افزایش کمی شرکت های دانش بنیان و توسعه فیزیکی و کیفی پردیس علم و فناوری دانشگاه، خاطرنشان کرد: برای تحقق شعار سال با عنوان تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین، مجموعه معاونت پژوهش و فناوری، ساختار نظام جامعه، صنعت و دانشگاه را ایجاد و اقدامات مختلفی را در این زمینه انجام داده است.

وی تاسیس مدرسه اشتغال در دانشگاه تبریز را از جمله اقدامات در این راستا ذکر کرد و گفت: دوره هایی برای دانشجویان یا فارغ التحصیلان کارشناسی و کارشناسی ارشد برگزار می شود و کسانی که با موفقیت ارزیابی ها را تمام کنند، مستقیما جذب این مدرسه می شوند و در این راستا صد نفر جذب شده اند.

 

وی با اشاره به آزمایشگاه های پیشرفته در دانشگاه تبریز، اظهار کرد: این آزمایشگاه ها معتمد محیط زیست هستند و در حوزه امور فناوری و آزمایشگاهی دانشگاه میزان درآمد دو برابر شده است.

 

شیری همچنین با اشاره به تاثیر تحریم ها بر ادامه فعالیت آزمایشگاه و تهیه مواد اولیه گفت: به همت اساتید و دانشجویان نخبه نیازهای مورد تحریم محققان در این دانشگاه تولید می شود تا پژوهش ها معطل نشود.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.