جشنواره سراسری تئاتر رضوی خردادماه ۱۴۰۲ در تبریز برگزار می‌شود

دبیر شانزدهمین جشنواره سراسری تئاتر رضوی گفت: آخرین زمان ارسال آثار به این جشنواره، ۱۵ بهمن ماه بوده و گروه‌های هنری تا آخر اسفندماه فرصت تمرین دارند و از بهار سال آینده بازبینی‌ها انجام می‌گیرد تا در نهایت از یکم تا پنجم خردادماه ۱۴۰۲ پنج روز اول دهه کرامت اختتامیه جشنواره در تبریز برگزار شود.

به گزارش پایگاه خبری آدینه پرس: کوروش زارعی در نشست خبری، وی با بیان این‌که جشنواره امسال تئاتر رضوی در جهت کیفی سازی و حمایت از هنرمندان یک قدم به جلو رفته است، افزود: برای تداوم هرچه بهتر برگزاری این جشنواره باید بحث تولید محتوا انجام گیرد تا هنرمندان و نویسندگان حرفه‌ای به عرصه آمده و یک کار پژوهشی انجام دهیم.

 

وی افزود: امسال کار پژوهشی در اثرهای ارسالی در دستور کار بوده و کارهای تولیدی فقط باید برای جشنواره رضوی تولید شده باشند. اغلب نمایش‌ها فقط به ویژگی شفادهی امام رضا(ع) اشاره دارند در حالی که ایشان دارای یک شخصیت والا و جنبه علمی، سیاسی و حکومتی هستند و سیره زندگی امام رضا(ع) ابعاد مختلفی دارد.

 

زارعی گفت: امسال به جنبه مردمی آثار علاوه بر فضای فنی و تکنیکی آن‌ها تاکید داریم تا بعدا علاوه بر اجرای جشنواره و مسابقه بتوانیم برای مردم هم اجرا داشته باشیم و این جشنواره فقط برای هنرمندان نباشد.

 

وی با اشاره به افزایش چند برابری کمک هزینه گروه‌های هنری در این دوره از جشنواره، افزود: تمامی کمک هزینه ها به هنرمندان برای ساخت دکور، دستمزد عوامل اجرایی و … به صورت تمام و کمال پرداخت می‌شود. تئاتر رضوی، دومین رویداد تئاتری کشور است که کمک هزینه و جایزه‌های آن افزایش قابل توجهی داشته است.

 

وی تاکید کرد: در تلاش هستیم تا با یافتن اسپانسرهای مالی برای بین المللی کردن جشنواره گامی برداریم تا گروه‌های هنری از کشورهای اسلامی شیعه نیز در جشنواره حضور داشته باشند.

 

دبیر جشنواره سراسری تئاتر رضوی گفت: مجموعاً هشت نمایشنامه جدید از نویسندگان مطرح کشور تهیه و در سایت جشنواره بارگذاری شده است و ۲۰ نمایشنامه دیگر نیز در هفته‌های آتی بارگزاری می‌شود تا گروه‌هایی که متن نمایش نداشته ولی علاقمندان حضور در جشنواره هستند از آن‌ها استفاده کنند. این نمایشنامه‌ها به زبان عربی ترجمه شده و در اختیار کشورهای عربی نیز قرار می‌گیرد.

 

وی در خصوص جشنواره زدگی تئاتر در کشور نیز افزود: جشنواره در تئاتر ایران محل تولید تئاتر است زیرا این جشنواره‌ها هستند که از گروه‌های هنری برای تولید جدید و فاخر حمایت می‌کنند و این موضوع در نقاط دیگر دنیا نیز مطرح است.

 

وی با بیان این‌که امسال بحث استعدادیابی و جوانان مستعد در عرصه هنرهای نمایشی در جشنواره رضوی بیشتر مطرح است، گفت: همه ساله باید به دنبال استعدادهای تئاتر باشیم و امسال بازبینی‌های آثار نیز به صورت زنده در استان‌ها انجام می‌گیرد.

 

وی با اشاره به احیای جشنواره منطقه‌ای فجر، گفت: استعدادهای جوان و درخشانی در نقاط مختلف کشور مشاهده کردیم و کارهای هنری را دیدیم که قابل رقابت در بخش اصلی جشنواره‌های خارجی هستند.

 

انتهای پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.