رسانه یک ابزار تولید قدرت از نوع فکری و فرهنگی است

استاندار آذربایجان شرقی با تاکید بر این‌که نقش رسانه در کنار تنویر افکار عمومی، روایت دقیق، به موقع و صحیح است، گفت: سیاه نمایی هنر نیست، بلکه امیدآفرینی و اعتماد آفرینی در مقابل هجمه‌ها هنر است.

به گزارش پایگاه خبری آدینه پرس ؛ عابدین خرّم روز دوشنبه، ۲۲ اسفندماه در آیین اختتامیه جشنواره مطبوعات، خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های خبری شمالغرب کشور که در تبریز برگزار شد، اظهار کرد: استان‌های شمالغرب کشور با به‌هم پیوستی جغرافیایی و جمعیتی در طول تاریخ منشا تحولاتی بودند که حتی مقام معظم رهبری نیز در آخرین دیدار با مردم تبریز فرمودند که پرچم آزادی ایران دست تبریزی‌ها است.

 

به گزارش ایسنا، وی با اشاره به برگزاری این جشنواره بعد از ۲۲ سال، افزود: شروع کارها آسان تر از احیای آن‌ها است. در دولت سیزدهم به این قضیه واقف هستیم چرا که در بخشی از کارهای عمرانی و اجتماعی با سختی مواجه بودیم.

 

وی با بیان این‌که اولین بودن تبریز و آذربایجان شرقی از جنس فکر، فرهنگ و رسانه است، ادامه داد: روزنامه نگاران تبریزی در تاریخ گوی سبقت را از دیگران گرفته‌اند و پیشگامی و پیشتازی اصحاب فکر و اندیشه در این خطه، نشان از فرهیختگی و فرزانگی بزرگان و اساتیدی بوده که در این سرزمین زندگی می‌کردند و همواره نقش برجسته‌ای از خود در تاریخ به یادگار گذاشته‌اند.

 

خرّم با اشاره به انتشار نخستین روزنامه کشور بعد از تهران در تبریز، اظهار کرد: ۱۶۷ سال پیش بعد از تهران، نخستین نشریه فارسی با عنوان «روزنامه وقایعه مملکتی آذربایجان» در تبریز تولید شد. زمانی که صیانت از ارزش‌ها طبق مبانی دینی و اعتقادی توسط حاکمیت طاغوتی رضاخان در ایران مورد تهاجم واقع شده بود و محور اصلی روزنامه نگاران و اساتید آن دوران نیز این بود که یک فضای گفتمانی فکری را در جامعه آن روز ایجاد کنند.

 

وی با بیان این‌که نشریه «تذکرات دینی» نیز با هدف مقابله با تلاش‌های دیکتاتوری برای دین زدایی در دوران پهلوی در تبریز انتشار یافته است، ادامه داد: امروز بیش از ۵۰۰ روزنامه در استان فعالیت دارند که حکایت از آزادی بیان و سعه نظر مسئولان نظام است.

 

استاندار آذربایجان شرقی گفت: امروز از رسانه، مطبوعات، روزنامه و پایگاه‌های خبری استقبال میکنیم زیرا می‌خواهیم بگوییم که رسانه‌ها با رعایت اصل اخلاق حرفه‌ای گری در راستای محتواسازی فعالیت کرده و با ایجاد دغدغه مندی، اخبار و اطلاعات را انتقال می‌دهند. هر دولت، مسئول و مجموعه‌ای که از رسانه استقبال نکند، خودش را سانسور کرده و از این موهب فکری بی بهره خواهد شد.

 

وی خاطرنشان کرد: در ایران با یک محاصره تبلیغاتی و رسانه‌ای مواجه هستیم و مورد هجمه قرار گرفته‌ایم. سیاست رسانه‌ای در این محاصره نیز این است که آنقدر دروغ را تکرار می‌کنند تا تبدیل به حقیقت شود. در مقابل این هجمه‌ها، اصحاب فکر و اندیشه باید برای حفظ عزت و عظمت ایران و صیانت از دیانت و ملیت جبهه تشکیل دهند.

 

وی افزود: خود رسانه یک ابزار تولید قدرت از نوع فکری و فرهنگی است. اگر در مقابل هجمه‌ها هیچ توجهی نداشته باشیم، در مقابل آیندگانمان مسئول خواهیم بود.

 

خرّم با اشاره به الگوهای روزنامه نگاری تاریخ تبریز، افزود: شهید حسن باقری نیز یک خبرنگار بود و هرکس که زندگی او را به خوبی مطالعه کند، به عظمت شخصیت وی پی می‌برد.

 

انتهای پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.