آیت‌الله رئیسی: مسئولان باید پاسخگوی تأخیر در اجرای تصمیمات کرونایی باشند

به گزارش آدینه پرس؛ آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی در جلسه صبح امروز دوشنبه ۲۳ فروردین شورای‌عالی قوه قضائیه با اشاره به ویژگی‌های ماه مبارک رمضان در مناجات شعبانیه اظهار کرد: ماه رمضان ماه خودسازی و ماه ضیافت الهی است که خدا در این مهمانی با بهترین نعماتش از مهمانان خود پذیرانی می‌کند.

 

رئیس قوه قضائیه گفت: همه نعمات و برکات متعلق به خداوند متعال است ولی بهترین آنها «مقام ربانی» است که خداوند با این مقام از عباد صالحش پذیرایی می‌کند و با صیام و قیام و تلاوت قرآن و درک لیلة القدر، بندگانش را به مقام والای ربانی می‌رساند تا انسان جلوه اسماء الحسنی شود.

 

آمار نشان می‌دهد جرم و جنایت در ماه رمضان کاهش می‌یابد

 

رئیسی یکی از برکات ماه رمضان را دوری از گناه و معصیت و جرم و جنایت ذکر کرد و گفت: ماه رمضان بستری معنوی و فرهنگی است که خداوند برای دوری از گناه و معصیت و گرایش به عبادت و بندگی و پاکی عطا فرموده است و آمار نشان می‌دهد در این ماه، میزان جرم و جنایت در جامعه کاهش می‌یابد.

 

رئیس دستگاه قضا با بیان این که پیشگیری از جرم و جنایت منحصر به پیشگیری‌های کیفری نیست، تصریح کرد: رشد اخلاق و معنویت و توجه به خدا از زمینه‌های بسیار مهم و کارآمد در پیشگیری از جرم و جنایت در جامعه است که جنبه بازدارندگی مؤثر دارد.

 

رئیسی بر همین اساس خاطرنشان کرد که توجه به اخلاق و معنویت در تمام ایام سال نیز بهترین وسیله و زمینه دوری از گناه و جرم و هرگونه آسیب اجتماعی است.

 

تأکید آیت‌الله رئیسی بر افزایش کمک‌های مؤمنانه به نیازمندان

 

رئیس قوه قضائیه در بخش دیگری از سخنان خود با تقدیر از حرکت مؤمنانه مردم و نهادهای انقلابی و گروه‌های جهادی در طول دوران مواجهه با ویروس کرونا، بر همت مضاعف همگانی در توجه به آسیب‌دیدگان از این بیماری تأکید کرد و گفت: مردم عزیز در پرتو نورانیت ماه رمضان تصویر دیگری از همدلی و توجه مضاعف به نیازمندان را به نمایش خواهند گذاشت.

 

رئیسی با اشاره به خیز مجدد پدیده شوم کرونا در کشور، تصریح کرد: آغاز موج جدید کرونا مردم را دچار آسیب‌های جدی‌تری کرده و موجب افزایش خسارت‌های جانی و مالی شده است که این وضعیت اقتضا می‌کند ضوابط بهداشتی و تدابیر ویژه‌ای لحاظ شود.

 

مسئولان تصمیم‌گیر باید پاسخگوی تأخیر در مقابله با موج جدید کرونا باشند

 

رئیس دستگاه قضا در ادامه به طرح پرسش از مسئولان اجرایی پرداخت که؛ چرا علی‌رغم هشدارهای وزارت بهداشت و درمان و مراکز علمی و دانشگاهی نسبت به اوج‌گیری دوباره کرونا و خطرات آن به‌موقع تصمیم‌گیری و اقدام نکرده‌اند؟

 

رئیسی گفت: زمان‌شناسی در هر کاری مهم است و در جایی که با جان و زندگی و معیشت مردم مرتبط است، مهم‌تر می‌شود و این سؤال جدی مردم از مسئولان تصمیم‌گیر است که چرا با تأخیر با موج جدید کرونا مقابله شد که شاهد اشکالات و خسارات آن هستیم و حتماً باید در این خصوص پاسخگو باشند.

 

دستور ویژه قاضی‌القضات برای رسیدگی فوری به پرونده شهادت محیط‌بانان زنجانی

 

رئیس قوه قضائیه در بخش دیگری از سخنانش با ابراز تأثر از شهادت محیط‎‌بانان زنجانی گفت که از بدو بروز این حادثه، نیروی انتظامی و دادگستری به‌سرعت وارد عمل شدند اما در عین حال بر ضرورت تسریع در رسیدگی دقیق به مسئله و کیفر عبرت‌آموز مجرمین این پرونده برای جلوگیری از تکرار اتفاقات مشابه تأکید کرد.

 

همکاران دستگاه قضا موظف به حمایت قانونی از مرزبانان و محیط‌بانان هستند

 

رئیسی حمایت حقوقی و قضایی از مرزبانان و محیط‌بانان و همه کسانی را که در میدان حفظ و حراست از مرزها، محیط زیست و ثروت ملی هستند ضروری دانست و به همکاران دستگاه قضا در بخش‌های مختلف تأکید کرد که خود را موظف به پشتیبانی قانونی از آنها بدانند.

 

تقدیر آیت‌الله رئیسی از بازگرداندن تعدادی از زندانیان ایرانی از عراق

 

رئیس قوه قضائیه در ادامه سخنانش از مسئولان قضایی و دیگر مقامات عالی عراق به‌خاطر اجرایی کردن توافقات صورت‌گرفته در جریان سفر اخیر هیئت عالی قضایی جمهوری اسلامی ایران به این کشور برای بازگرداندن تعدادی از زندانیان ایرانی تقدیر کرد و گفت که تعداد دیگری از این زندانیان نیز در راه بازگشت به وطن هستند.

 

رئیسی نسبت به تداوم همکاری‌های قضایی کشورمان با عراق و کشورهای همسایه و دیگر کشورهای مرتبط با ایران کشورمان ابراز امیدواری کرد و متذکر شد: انتقال ایرانیان زندانی در کشورهای دیگر موجب کاهش مشکلات و دغدغه‌های آنها و خانواده‎هایشان می‌شود.

م/۵۹

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.