;

اظهارنظر عجیب بیل گیتس جنجال آفرید

بیل گیتس در یک مصاحبه پیشنهاد کرد که کشورهای ثروتمند برای نجات کره زمین باید صرفا گوشت گاو (بیف) مصنوعی بخورند. به نظر می‌رسید گیتس از بحث برانگیز بودن این صحبت آگاه بود چراکه او در ادامه خطاب به مردم گفت: « من هراسی از گرفتن مواضع غیرمحبوب و غیر معمول سیاسی ندارم بنابراین رک می‌گویم شما دیگر نمی‌توانید گاو داشته باشید.»

به نقل از IFLScience، گیتس که دارایی خالص ولی از ۱۷ فوریه ۲۰۲۱ به ۱۳۷ میلیارد دلار رسید، توانست رتبه چهارم ثروتمندترین فرد جهان را به خود اختصاص دهد.

بیل گیتس می‌گوید کشورهای ثروتمند برای نجات کره زمین باید به گوشت گاو مصنوعی روی بیاورند

او به تازگی کتابی را با عنوان چگونه از فاجعه آب و هوایی جلوگیری کنیم، منتشر کرده است، در توضیحات این کتاب آماده است: « بیل گیتس طرحی گسترده و عملی را برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای در زمان مقرر، به منظور جلوگیری از فاجعه آب و هوایی در این کتاب معرفی کرده است.»

او در مصاحبه‌ای که برای کتاب جدیدش انجام داده بود در پاسخ به پرسش اینکه چقدر امیدوارید که در آینده انتشار گازهای گلخانه‌ای کاهش پیدا کند، گفت: « من فکر می‌کنم مسئله دام‌ها یکی از موانع موجود برای رسیدن به این مقصود است، بنابراین متاسفانه باید تا جایی که می‌توانیم گوشت مصنوعی را جایگزین دام‌ها کنیم.»

گیتس همچنین در پاسخ به این سوال که آیا گوشت‌های گیاهی و آزمایشگاهی می‌تواند در سطج جهانی به عنوان نوعی پروتئین سازگار با محیط زیست پذیرفته شود یا خیر، اظهار داشت که این رویکرد باید در کشورهای ثروتمند با فقیر متفاوت باشد. او در این باره گفت: « برای آفریقا و دیگر کشورهای فقیر، ما مجبور به استفاده از ژنیتک حیوانی هستیم تا میزان مصرف گوشت و پروتئین را در آنها افزایش دهیم، به طرز عجیبی دام‌های ایالات متحده، به دلیل تولید بسیار زیاد، میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای بالاتری در هر پوند نسبت به همین دام‌ها در آفریقا دارند.»

گاز گلخانه‌ای (Greenhouse gas) به گازی که در جو یک سیاره وجود دارد گفته می‌شود که در محدودهٔ فرو سرخ به جذب و انتشار پرتوها می‌پردازد. این فرایند سبب اساسی اثر گلخانه‌ای است. گازهای گلخانه‌ای موجود در جو زمین که به‌طور طبیعی در آن وجود دارند شامل بخار آب، کربن دی‌اکسید، متان، دی نیتروژن مونوکسید و اوزون می‌باشند اما فعالیت‌های بشری، بر میزان بسیاری از این گازها در جو افزوده‌است. در منظومه شمسی نیز جو ناهید، مریخ و تیتان شامل گازهایی می‌شود که سبب ایجاد اثر گلخانه‌ای در آن‌ها شده‌است. بدون گازهای گلخانه‌ای، میانگین دمای سطح زمین در حدود منفی ۱۸ درجه‌ی سانتیگراد خواهد بود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.