;

افتتاح مجتمع بزرگ آزمايشگاهي ملي و منطقه اي دامپزشکي در تبریز

به گزارش آدینه پرس: اين مجتمع آزمايشگاهي که مجهز به بخش تشخيص مولکولي(PCR) آزمايشگاه هاي انگل شناسي، سرولوژي دام، سرولوژي طيور، آزمايشگاه ميکروبي مرضي، آزمايشگاه ميکروبي غذايي، آناليز شيمي، آزمايشگاه ملي تشخيص هاري و بخش دستگاه هاي حساس (High Tech) مي باشد .

اين مجتمع آزمايشگاهي در جهت پيشگيري و مديريت بيماريهاي مشترک انسان ودام به عنوان آزمايشگاه مرجع و همچنين جهت انجام آزمايشات لازم براي صادرات و واردات دام و فرآورده هاي خام دامي احداث گرديده است. مدير کل دامپزشکي آذربايجان شرقي در ايين بهره برداري از اين مجتمع با اشاره به اهميت سازمان دامپزشکي به عنوان يکي از سازمانهاي مهم در بهداشت و سلامت و پيشگيري از بيماريهاي مشترک انسان و دام گفت: از ميان ۱۷۰۹ عامل بيماري ۸۳۲ مورد آن بين انسان و دام مشترک بوده که اين بار عظيم کنترل بر عهده دامپزشکي قراردارد.

دکتر اميرحسين بهداد با بيان اينکه، نکته مهم در بحث بيماريهاي مشترک انسان ودام به ميزان کشندگي اين بيماريها مرتبط است اظهار داشت: بيماري کرونا که اکنون سراسر جهان را گرفتار کرده است، از ميزان کشندگي يک تا سه درصد برخوردار است اما در ميان برخي از بيماريهاي مشترک انسان و دام ميزان کشندگي پس از ابتلا بسيار بالا است براي نمونه در آنفلوانزاي فوق حاد پرندگان اين ميزان به ۷۰ درصد مي رسد در ساير موارد نيز مانند مشمشه، تب مالت، سل نيز اگر عامل بيماري بتواند سد حيواني را بشکند و در ميان جمعيت انساني گسترش پيدا کند رقم کشندگي بسيار بالاست که خوشبختانه با تلاش دامپزشکي در جهت پيشگيري و کنترل اين بيماريها نقش سازنده اي دارند.

مديرکل دامپزشکي آذربايجان شرقي اجراي اين مجتمع آزمايشگاهي را از نيازهاي مهم در اين حوزه براي منطقه عنوان کرد و افزود: ارزش ريالي اين مجتمع ۵۱ ميليارد تومان برآورد مي گردد و براي تکميل تجهيزات آن نيازمند ۲۵ ميليارد تومان اعتبار هستيم که اميدواريم با تخصيص اعتبار روند فعاليتهاي آن به شکل مطلوبي دنبال شود.

آيت الله دکتر آل هاشم نماينده ولي فقيه در آذربايجان شرقي و امام جمعه تبريز نيز در اين آيين طي سخنان کوتاهي با تبريک هفته بسيج از تلاش دامپزشکي استان آذربايجان شرقي براي احداث اين مجتمع آزمايشگاهي و همچنين پيشگيري از بيماريهاي دام و طيور وکنترل بيماري هاي مشترک بين انسان ودام قدرداني کرد.

استاندار آذربايجان شرقي نيز سخنران بعدي اين مراسم بود، وي در سخناني با قدرداني از تلاشهاي انجام شده براي احداث اين مجتمع آزمايشگاهي در راستاي کنترل بهداشتي توليدات دام وطيور و پيشگيري از بيماريهاي دام و مشترک با انسان گفت: خوشبختانه آذربايجان شرقي از نظر تأمين و توليد نيازمنديهاي غذايي پس از غلات در زمينه گوشت و فرآورده هاي با منشا دامي به حد خوبي رسيده است و اين موجب انبساط خاطر است هرچند برخي مواقع کمبودهايي ديده مي شود که مشکلي در زنجيزه توليد ايجاد نمي کند اما آنچه که بعد از کميت مورد بايد باشد بحث کيفيت و سلامت محصولات است که هر گونه عدول و بي توجهي به آن موجب به خطر افتادن سلامت و جان هموطنانمان مي شود.

عابدين خرم يکي از مشکلات جدي را در اين عرصه تشخيص به موقع انواع بيماريها دانست و گفت: با فعاليت اين مجموعه که قادر است در سطح منطقه اي، شمالغرب و فرامنطقه اي خدمات ارائه دهد اميدورايم شاهد فعاليتهاي جدي تر و کوشاتري در اين عرصه باشيم. رييس سازمان دامپزشکي کشور نيز در سخنان خود به اهميت دامپزشکي و نقش آن در تأمين سلامت در سطح کشور و جهان پرداخت و گفت: ۲۱ سال پيش از تاسيس سازمان ملل متحد به لحاظ گسترش بيماريهاي دامي و بيماريهاي مشترک انسان و دام کشورهاي اقدام به تاسيس دفتر بين الملل کنترل بيماريهاي واگيردار دامي که در سال ۲۰۰۳ و درست پس از ۷۹ سال کشورهاي جهان با توجه به اهميت موضوع به اين نتيجه رسيدند اين دفتر را به سازمان بهداشت جهاني دام برسانند و طي يک برنامه جهاني همه کشورها ملزم به عضو آن باشند و الحاق به آن پس از تصويب اساسنامه در پارلمان صورت بگيرد که بر اين اساس موارد اعلامي از سوي اين سازمان در حکم قانون بوده و دولتها مکلف به اجراي آن هستند که در حال حاضر ۱۸۲ کشور عضو اين سازمان جهاني مي باشند.

دکتر علي صفر ماکنعلي با بيان اينکه تضمين سلامت مواد غذايي و تعيين ميزان باقي مانده دارويي محصولات با منشا دامي از ديگر ارکان مهم فعاليت در اين زمينه مي باشد اظهار داشت: با توليد سالانه ۲ ميليون تن گوشت مرغ کشور براساس دستورالعمل مناسب با مصرف ۱۰ هزار نمونه نسبت به انجام تعيين ميزان فلزات سنگين و باقي مانده آنتي بيوتيک ها در گوشت مرغ اقدام مي شود که تلاش داريم امسال اجراي اين برنامه را به زمينه توليد عسل نيز گسترش دهيم.

نماينده مردم سراب در مجلس شوراي اسلامي نيز در اين آيين در سخناني با بيان اينکه هرچه به جلو پيش مي رويم اهميت رشته دامپزشکي بيش از پيش آشکار مي شود گفت: اکنون در جهان با اتفاقات جديدي روبرو مي شويم و بيماريهاي جديد و نوپديد هر دو يا سه سال يکبار رخ مي دهند. دکتر يوسف داوودي با اشاره به اهميت دامپزشکي در تامين سلامت جامعه گفت: توجه به دامپزشکي در صدر قرار دارد و از آنجا که برخي از قوانين دامپزشکي نياز به اصلاح دارد در تلاش هستيم به عنوان وظيفه ملي و قانوني در جهت دفاع از دامپزشکي نسبت به اصلاح اين قوانين با همفکري صاحبنظران اقدام نماييم.

وي با اشاره به پيش بيني هاي سازمان جهاني که مهمترين چالش جهان را تا سال ۲۰۳۰ به تامين مواد غذايي مربوط دانسته اند گفت: براساس اعلام WHO ، Oie و سازمان ملل تقاضاي بشريت براي غذا تا سال ۲۰۳۰ سال به سال افزايش يافته و حتي در برخي کشور ها مقدار تورم افزايش نسبي سالانه بين ۵ تا ۸٫۵ درصد عنوان شده و به هرحال اين ابرچالش جهاني در حال وقوع به يک تهديد جدي تبديل مي شود.

دکتر داوودي با بيان اينکه اين تغييرات را حتي در اقليم حيات وحش نيز در رخ دادن است گفت: در نتيجه کمتر شدن غذاي حيوانات شاهد نزديک شدن حيات وحش به مناطق انساني هستيم.

دکتر موسوي نماينده مردم ملکان در مجلس شوراي اسلامي نيز با اشاره به نقش دامپزشکي در کنترل سلامت جامعه گفت: احداث اين مجموعه آزمايشگاهي که نقش منطقه اي و فرامنطقه اي دارد گام موثري براي پيشرفت فعاليتهاي اين حوزه خواهد بود. لازم به ذکر است در پايان اين مراسم اين مجتمع آزمايشگاهي در اداره کل دامپزشکي آذربايجان شرقي که در ۴ طبقه، به مساحت ۱۲۵۵ مترمربع احداث شده است افتتاح گرديد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.