امنیت مرزهای ایران و جمهوری آذربایجان فرصت توسعه را فراهم کرده است

به گزارش آدینه پرس:پرویز شهبازوف روز دوشنبه در مراسم بزرگداشت پنجاهمین سالگرد بهره برداری از سدهای ارس، میل مغان در جلفا با بیان اینکه این مراسم نمونه بارز دوستی و همکاری مشترک دو ملت در دهه‌های اخیر است، اظهار کرد: مخازن آبی و پتانسیل‌های سرشار سدهای ارس و میل و مغان تنها یک منبع انرژی نیست بلکه نشانگر یک تاریخ توسعه دوستی پایدار است.

 

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان در سال‌هایی که با هدف استفاده از انرژی و آبیاری از سد ارس استفاده کرده‌اند به نوعی مرزهای مشترک خود را به فرصت تامین صلح و همکاری‌های دوجانبه تبدیل کرده‌اند.

 

وزیر انرژی جمهوری آذربایجان با بیان اینکه سد ارس در مجموع اراضی نزدیک به ۴۰۰ هزار هکتار زمین کشاورزی ۲ کشور را آبیاری می‌کند، خاطرنشان کرد: این زیرساخت عظیم تحفه سیاست توسعه مداوم در هر دو کشور بوده و منجر به تامین منافع دوجانبه و خودکفایی شده است.

 

وی با بیان اینکه در حال حاضر همکاری در زمینه مشارکت افزایش یافته و وارد مرحله جدیدی شده است، یاد آوری کرد: داشتن مرزهای امن فرصت بیشتری را برای همکاری فراهم ساخته و الهام علی‌اف، رئیس جمهور آذربایجان نیز توجه ویژه ای به این موضوع دارد.

 

شهبازوف بی توجهی به منافع متقابل و بهره برداری یک طرفه از منابع مشترک را مشکل بسیاری از کشورهای همسایه در دنیا دانست و تاکید کرد: ایران و آذربایجان نه تنها با این مشکلات روبرو نیستند بلکه با همکاری‌های مشترک زمینه توسعه یکدیگر را نیز فراهم ساخته‌اند.

 

وزیر انرژی جمهوری آذربایجان با اشاره به تکمیل شدن مراحل پایانی سد قیز قلعه‌سی گفت: با تلاش‌های مشترک این پروژه در حال تکمیل بوده و این روابط متقابل نمونه روشن و الگویی در بحث روابط دوجانبه و اعتماد متقابل است.

 

امروز جشن ۵۰ سالگی همکاری های آبی ایران و جمهوری آذربایجان در بهره برداری مشترک از آب سدهای ارس و میل مغان با حضور وزیر نیروی کشورمان و نخست وزیر جمهوری خودمختار نخجوان آغاز برگزار شد.

 

ایران و جمهوری آذربایجان به عنوان ۲ کشور همسایه به واسطه رودخانه ارس مرز مشترک دارند که مرز دوستی محسوب می شود و بر روی آن تاکنون سدهای های اصلی ارس به ظرفیت ۱.۲ میلیارد مترمکعب و خداآفرین با گنجایش ۱.۶ میلیارد مترمکعب احداث شده اند و در حال بهره برداری هستند.

 

همچنین سدهای تنظیمی و انحرافی «میل مغان» در استان اردبیل با ۳۲ میلیون مترمکعب ظرفیت و «قیز قلعه سی» در آذربایجان شرقی با ۶۰ میلیون مترمکعب گنجایش، بر روی رودخانه مرزی ارس با هدف توسعه کشاورزی در اراضی پایاب با همکاری ایران و جمهوری آذربایجان احداث شده است.

 

در جشن ۵۰ سالگی همکاری های آبی مشترک ایران و جمهوری آذربایجان در رودخانه مرزی ارس، رضا اردکانیان، وزیر نیروی کشورمان و صبوحی محمداوف، نخست وزیر جمهوری خودمختار نخجوان برای حاضرین سخنرانی کردند.

 

حضور و بازدید از نمایشگاه عکس و اسناد ۵۰ سال همکاری های مشترک دو کشور در بهره برداری از تاسیسات آبی رودخانه مرزی ارس از دیگر برنامه های این رویداد مهم بود.

م/۵۹

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.