اگر پرونده‌ پادمانی در آژانس بسته نشود، اهرم فشار در دستان طرف غربی باقی می‌ماند

یک تحلیلگر مسائل هسته‌ای موضوع تحریم‌ها و بسته شدن پرونده‌ها در آژانس دو موضوع مجزا از هم خواند و گفت: بسته شدن پرونده‌های پادمانی ما در آژانس خط قرمز جمهوری اسلامی ایران است و ایران به هیچ عنوان قبل از بسته شدن پرونده‌ها و تمام شدن ادعاها و فشارهای آژانس به انجام تعهدات نمی‌پردازد.

به گزارش پایگاه خبری آدینه پرس به نقل از ایرنا ؛ سید مصطفی خوش‌چشم در گفت‌ وگویی در مورد مذاکرات وین و پافشاری تیم مذاکره کننده بر خطوط قرمز ایران گفت: جمهوری اسلامی ایران در طی ۱۰ ماه گذشته هرگاه که مذاکرات به توقف کشیده شد با ابتکار عمل‌های گوناگون سعی می‌کرد مذاکرات را به پیش ببرد و همواره بر روی خطوط قرمز خود ثابت قدم ماند اما متاسفانه رویکرد طرف غربی با حسن‌نیت همراه نبود.

 

این تحلیلگر مسائل هسته‌ای افزود: اروپایی‌ها متن پیشنهادی را ارائه کردند و جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به متن پیش‌نویس طرف اروپایی درخواست انجام دوقول شفاهی در حوزه تضامین و بسته شدن پرونده‌های سیاسی آژانس علیه جمهوری اسلامی ایران قبل از انجام تعهدات و توافق از سوی آژانس که طرف غربی داده بود را کرد.

 

خوش‌چشم عنوان کرد: اگر ایران توافقی را که مد نظر غربی‌ها است بپذیرد قطعا چنین توافقی علاوه بر برداشته شدن تحریم‌ها همراه با فشار سیاسی است که از طریق آژانس به ایران وارد می‌شود، لذا هیچ عاقلی نمی‌پذیرد که هم توافق کند و هم اهرم فشار را در دستان طرف غربی به ویژه فرانسه و آمریکا باقی بگذارد. دادن امتیاز باید در مقابل گرفتن امتیاز باشد و قرار نیست امتیازات یک سویه به طرف غربی داده شود. خصوصا اینکه این آمریکا بوده که نقض عهد کرده و اروپا هم هیچ‌گاه به جبران مافات به وجود آمده به دلیل نقض عهد آمریکا برنخواسته است.

 

وی تصریح کرد: از طرفی در سه و چهار عبارت، کلمات کلی و مبهمی بود که در متن گنجانده شده بود که دست آمریکا را برای فرار از تعهدات در آینده باز می‌گذاشت که این تاکتیکی است که همواره آمریکایی‌ها در قراردادهای گوناگون با کشورهای دوست و دشمن انجام می‌دهند.

 

این تحلیلگر مسائل بین‌الملل ادامه داد: ایران بعد از پاسخ آمریکا، نسبت به برخی از موارد باقی مانده از جمله بسته شدن قطعی پرونده‌های ایران در آژانس اصرار دارد و طرف غربی علیرغم قول‌ها و وعده‌های مختلفی که داده چنین درخواستی را اجابت نمی‌کند و این موضوع بیشتر باعث سوءظن به طرف غربی می‌شود چراکه اگر طرف غربی هرگونه حسن نیتی داشت، قطعا مواردی را که قول داده بود انجام می‌داد، و آن موارد را مکتوب می‌کرد و موارد مبهم را دقیق‌سازی می‌کرد و در متن قرار می‌داد.

 

خوش‌چشم بیان کرد: مقاومت طرف غربی قطعا برای عدم امتیازدهی به شیوه‌ای مرسوم است که سابقه طولانی دارد این موارد از چانه‌زنی‌های معمول مذاکراتی است که قطعاً با توجه به سرد شدن هوا و فرا رسیدن فصل سرما و افزایش قیمت‌های انرژی، زمان به نفع جمهوری اسلامی است و طرف غربی به ویژه اروپا زیر فشار روزافزون خواهد بود.

 

وی اضافه کرد: افزایش قیمت‌های انرژی در ماه‌های آتی متعاقبات اقتصادی، سیاسی و امنیتی به‌ویژه برای اروپا دارد. در طول ماه‌های گذشته و پس از جنگ اراده‌های چندماهه، طرف آمریکایی با مشارکت رژیم صهیونیستی علیه جمهوری اسلامی در پایان مذاکرات دوحه، متوجه شدند که از این فشارهای ترکیبی سودی حاصل نخواهند کرد لذا پس از گذشت چند هفته، آقای مکرون در تماس تلفنی دوساعته با رئیس جمهور ایران درخواست مصرانه برای بازگشت نفت ایران به بازارهای اروپا را مطرح کرد که به‌دنبال برطرف کردن ضعف خودشان در حوزه انرژی هستند.

 

این تحلیلگر مسائل بین‌الملل اظهار کرد: قطعا به همین دلیل یعنی کمبود انرژی و متعاقبات اقتصادی، سیاسی و امنیتی آتی آن، تنها ۳، ۴ هفته پس از مذاکرات دوحه که طرف آمریکایی آن را دلسردکننده خوانده بود طرف اروپایی – آمریکایی مجبور شد برخی از امتیازات مورد درخواست ایران در دوحه را به ایران ارائه کند. البته کارشناسان آمریکایی و کارشناسان و مقامات اروپایی به شکل ویژه از این وضعیت فشار روزافزون اقتصادی بر روی قاره سبز به خوبی آگاهی دارند.

 

خوش‌چشم بیان کرد: طرف آمریکایی همواره قوه استدلالش تحت تاثیر خودبرتربینی یا به بیانی خود اول‌بینی حاصل از چندین دهه ابرقدرتی بوده است. به این معنا که در حالی که به خوبی متوجه این موضوع هستند که فرا رسیدن فصل سرما اهرم فشار مضاعفی روی آنها خواهد بود، بهتر است که همین الان امتیازات درخواست شده طرف ایرانی را واگذار کنند اما شاید می‌خواهند چند هفته به مذاکره و چانه‌زنی و فشار ادامه بدهند در حالی که اهرم فشار علیه آنها است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.