ایده ی که برای نجات همنوعان به پرواز در آمد

به گزارش آدینه پرس، مهدی شجاع آفرین نجاتگر هلال احمر آذربایجان شرقی از ایده پهباد نجاتگر که هفت سال پیش مطرح نمود و نهایتا توسط حمایتهای بی دریغ معاونت امداد و نجات هلال احمر آذربایجان شرقی در اسفند ۹۹ اجرایی شد و پهباد زنده یاب به کمک هلال احمر آذربایجان شرقی پیوست.

رويداد ايده تا اجرا در حوزه امداد نجات با کمک پهباد زنده یاب ایده ای بود که ۷ سال پیش نجاتگر هلال احمر آذربایجان شرقی مهدی شجاع آفرین مطرح و پس از رایزنی با مسئولین استانی و کشوری بعد از هفت سال نهایتا توسط حمایت معاونت سازمان امداد و نجات هلال احمر آذربایجان شرقی میرعلی آقا سیدی خریداری و آماده اجرای عملیات های امدادی قرار گرفت.
در راستای نحوه کنترل و هدایت پهباد نجاتگر مهدی شجاع آفرین دوره اپراتوری پهباد ها را گذرانده و موفق به اخذ گواهینامه هدایت و کنترل پهباد از سازمان هواپیمایی کشور گردید.

پهباد زنده یاب یک کنترل دستی است، یعنی پهبادی است که توسط اپراتور کنترل می شود. پهباد نجاتگر توانایی پرواز در مناطق صعب العبور را دارد و که می توان در مواقع اضطراری و با کنترل از راه دور از این بازو به عنوان دست مهربان یک پزشک استفاده کرد و جان انسانی را نجات داد. قابلیت نصب سنسورها و دوربین های مختلف دارد که به او در پیمودن مسیر و انجام دستورات کمک می کنند. همچنین به نوعی چشم امدادگران واقعی است و اپراتور پهباد می تواند یک تصویر از دوربین و سنسور حرارتی که قابلیت دید در شب و در جاهای صعب العبور دریافت کند و با داشتن ایده کاملی از شرایط و موقعیت مصدوم، توسط اپراتور تصمیم گیری کند. این پهباد نجاتگر البته کمی هم شکمو است و هر ۴۵ دقیقه یک بار باید باتری های آن را شارژ کرد. پهباد ناجی دارای کاربردهای بسیاری در امور امدادرسانی است. یکی از ویژگی های مهم این پهباد درجات آزادی بسیار آن است که باعث راحتی حرکت و انعطاف پذیری بیشتر بازو برای اجرای ماموریت محول شده به آن می شود. مچ این پهباد نیز بسیار خوب طراحی شده به گونه ای که می تواند در زوایای مختلف حرکت کند.

پهباد نجاتگر میتواند بسته های حیاتی اولیه مثل یک بطری آب یا مواد غذایی و داروهای خیلی ضروری و حیاتی که وزن یک کیلو دارد را حمل کرده و به مصدوم برساند تا گروه های امدادی بتوانند بعد از پاکسازی و سر فرصت آن مصدوم را نجات دهند. بعد از وارد شدن به محل حادثه می تواند نقشه محل را با کمک سنسورهای پیشرفته خود تهیه کند و با ارائه محل دقیق مصدومان، کمک مهمی برای امدادگران در محل حادثه باشد. در حال حاضر کنار نیروهای امدادی در سراسر جهان در حال انجام ماموریت های امداد و نجات هستند.حرکت پهباد توسط سنسورهایی به نام انکودر قابل ارزیابی است، توسط فیدبک هایی که از این سنسورها دریافت می شود و با ترکیب اطلاعات شتاب سنجی که که در داخل سنسور ژیرسکوپ ما قرار دارد، حرکت پهباد و میزان آن نیز مشخص و تاثیر در جا چرخیدن چرخ های پهباد به این ترتیب حذف می شود. درست است که ما به پهباد می گوییم برای مثال ۳۰ متر به جلو برود، ولی سنسور برای محاسبه این ۳۰ متر به میزان چرخش چرخ های خود وابسته نیست و بر اساس سرعت واقعی خودش که توسط شتاب سنج ها اندازه گیری می شود، مسافت طی شده را محاسبه می کند.

حالا سوال اساسی این است که ناجی چطور انسان را در محیط تشخیص می دهد و برای مثال فرق بین یک عروسک و یک بچه را چگونه درک می کند؟ همچنین در امدادرسانی خیلی مهم است که یک ارزیابی اولیه از مصدومان داشته باشیم تا به مهم ترینشان در اول رسیدگی شود. ناجی تفاوت بین یک فرد مرده یا زنده را چگونه تشخیص می دهد؟

این پهباد توسط سنسورهایی از قبیل حسگر دما، حسگر گاز دی اکسید کربن و دوربین های دید در شب محیط را پردازش کرده و وضعیت مصدوم و محل قرار گیری مصدوم را به صورت نقاط جغرافیایی جهت مشاهده اپراتور نمایش می دهد.
امید است در سایر استان های کشور استفاده از فناوری های روز از جمله پهپاد برای مدیریت بحران ، عملیات امداد و نجات ، پیشگیری از افزایش آسیب های جانی و مالی در دستور کار مسئولین مربوطه قرار گیرد./ناصر غلامی هوجقان

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.