;

برگزیده های کنگره بین‌المللی شعر ترکی غدیر معرفی شدند

به گزارش آدینه پرس: در نخستین کنگره بین‌المللی شعر ترکی غدیر به ترتیب استاد «شب‌گیر تبریزی»، «امیر رسولی» و «بهزاد گرانمایه» مقام اول، دوم و سوم را کسب کردند و «بلال کمالی» برگزیده بخش ویژه تبریز شد.

 

در بخش خارجی کنگره بین‌المللی شعر ترکی غدیر نیز به ترتیب «عباس عبدالله» از جمهوری آذربایجان، «علی کران» از کشور ترکیه و «رجب بربراوغلی» از کشور عراق مقام اول، دوم و سوم شدند.

 

رئیس حوزه هنری: کنگره بین‌المللی شعر غدیر گام بلندی در اتحاد کشورهای اسلامی منطقه است

 

محمدمهدی دادمان، رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی شامگاه سه شنبه در آیین اختتامه کنگره بین‌المللی شعر ترکی غدیر ضمن تبریک عید غدیر خم، مردمان میهن اسلامی را مورد تهاجم امنیتی، اقتصادی، سیاسی، امنیتی و گاه نظامی دانست و گفت: همه ما در مقابل یک هجمه بی‌مهابا و دهشتناک فرهنگی قرار گرفته‌ایم و هویت، تاریخ و فرهنگ مردم این سرزمین را نشانه گرفته‌اند.

 

وی با بیان اینکه زورگویان عالم می‌دانند که برای استثمار و استکبار باید خودمان را از خودمان تهی کنندف افزود: آنچه مردم ما را در برابر جبهه مهاجم قدرتمندتر مؤثرتر می‌کند، برادری و همبستگی بیش از پیش مردم این منطقه با یکدیگر خواهد بود.

رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی ولایت و به هم پیوستگی تحت ولایت خدا و ولایت رسول الله را منجر به خلق قدرتی ما فوق تصور عنوان کرد و یادآور شد: با فهم عمیقی در قرآن، معنای عمیق‌تری از ولایت کشف خواهد شد.

 

وی اظهار کرد: ولایت به هم پیوستگی عمیق مؤمنین است که تنها بر مدار و محور خدا و پیشوایان الهی رقم می‌خورد.

 

دادمان با بیان اینکه عمر برادری و به هم پیوستگی کشورهای منطقه بیشتر از عمر تأسیس کشورهای مهاجم به فرهنگ و تمدن موجود در این منطقه است، گفت: این برادری تنها با تکیه بر مشترکات فرهنگی و اعتقادی تعمیق خواهد شد.

 

وی اضافه کرد: ما مکلف و مسئول به ارتباط عمیق با یکدیگر هستیم و باید بر مدار این اشتراکاتمان کنار هم جمع شویم و گفت‌وگو کنیم.

 

دادمان خاطرنشان کرد: چنین نگاهی به طور حتم اولویت‌های ما را در حوزه دیپلماسی فرهنگی دستخوش تغییر و تحول خواهد کرد.

 

وی تاکید کرد: اگر باور داریم که مبنای دیپلماسی فرهنگی ما در هر نقطه‌ای از این کره خاکی باید با تکیه بر اشتراکات فرهنگی باشد، بدون شک ظرفیت فرهنگ و تمدن اسلامی را در این منطقۀ مهم جدی خواهیم گرفت. حوزه هنری اراده کرده تا یک عنصر مؤثر در ساخت بستر اجتماعی و گفت‌وگوی فرهنگی میان مردم و نخبگان در این منطقه باشد.

 

دادمان ادامه داد: برگزاری جشنواره «دف، نوای رحمت»، حضور اساتید ادبیات و هنرمندان افغانستان در حوزه هنری، رونمایی از اثر استاد قدیریان پیرامون دختران مظلوم مدرسه شیدالشهدا در محله افغانستانی‌های مقیم مشهد، برگزاری کارگاه هنری مشترک میان هنرمندان ایرانی و عراقی در حوزه هنری خوزستان، برگزاری چندین محفل شعر مجازی با حضور شعرای جبهه مقاومت عرب زبان از ایران، لبنان، سوریه، عمان، عراق، کویت و…، برگزاری جشنواره موسیقی عاشیقلار و در نهایت کنگره بین‌المللی شعر غدیر نشان از تجدید اراده‌ای بر تقویت این تعاملات است.

 

رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی کنگره بین‌المللی شعر غدیر را گام بلند دیگری در اتحاد کشورهای اسلامی منطقه به خصوص در قفقاز و اوراسیا دانست و تأکید کرد: باید باور کنیم که ظرفیت‌ها و امکانات در پیوند ملت‌ها و تعمیق برادری‌ها منحصراً در اختیار فرهنگ و هنر قرار دارد.

 

وی اظهار امیدواری کرد: گفت‌وگوی فرهنگی و هنری، محافل و تعاملات فرهنگی-هنری مبدأ ارتباطات عمیق‌تری میان مردم این منطقه به خصوص میان اهالی ترک زبان شود.

تعداد ۲۹۰ شعر به دبیرخانه کنگره ارسال شده است

 

سیدمحمدحسین بلاغی رئیس حوزه هنری آذربایجان شرقی هم در این مراسم اظهار کرد: حدود ۲ماه است که حوزه هنری استان آذربایجان شرقی تمامی برنامه‌ریزی‌های لازم ‌را برای برگزاری این کنگره با همکاری شهرداری، سازمان تبلیغات و زیر نظر حوزه هنری کشور انجام داده و سه نشست تخصصی نیز صورت گرفته است.

وی اظهار کرد: هدف از برگزاری این کنگره اثبات اتحاد و همبستگی شیعیان و معرفی شاعران ترک زبان است.

رئیس حوزه هنری آذربایجان شرقی اعلام کرد: امروز تبریز افتخار میزبانی شعرا از دورترین نقاط کشور و حتی خارج از کشور از جمله ترکیه، استانبول، جمهوری آذربایجان، گرجستان، تهران، شیراز و… را دارد که دستاوردی بسیار ارزشمند محسوب می‌شود.

بلاغی ادامه داد: در طی ۲‌ ماه اخیر تعداد ۴۸۰ شعر به دبیرخانه کنگره ارسال شده که ۲۹۰ شعر آن از داخل ایران و ۱۸۷ شهر هم از خارج از ایران فرستاده شده است که در مراسم اختتامیه کنگره بین‌المللی شعر ترکی غدیر هفت نفر از شعرای عزیزی که توسط هیئت داوری انتخاب شده‌اند، تجلیل می‌شوند.

 

شعر شاعران متعهد تأثیرگذارترین ابزار برای تبلیغ دین است

حجت الاسلام حسن کاملی‌فر، دبیر اجرایی بنیاد بین‌المللی غدیر در آیین اختتامیه نخستین کنگره بین‌المللی شعر ترکی غدیر، شعر را تأثیرگذارترین ابزار برای تبلیغ دین، عصمت و طهارت دانست و گفت: شعر اولین رسانه‌ای بود که به دستور پیامبر و برای تبلیغ و تبیین غدیر از آن استفاده شد. در اهمیت و تأثیرگذاری شعر لازم به یادآوری است که ۸ جلد از کتاب شریف الغدیر مرحوم علامه امینی به «غدیریه‌ها» از قرن اول تا قرن دوازدهم پرداخته است.

وی خاطرنشان کرد: همواره شعرای بزرگ با اشعار خود مبلغ دین بوده اند و اشعار کمیت‌بن زید اسدی، دعبل خزاعی، سید اسماعیل حمیری، شافیه ابوفراس حمدانی، شیخ صفی‌الدین حلی، ابن‌حسام خوسفی، محتشم کاشانی، مدح و مرثیه‌های آیت‌الله محمدحسین غروی اصفهانی (مشهور به کمپانی)، شهریار، عابد تبریزی و سایر شعرای کشورهای اسلامی برای تبلیغ اسلام و غدیر مورد استفاده قرار گرفته است.

کاملی‌فر شعر متعهد، اشعار حماسی، مدح و مرثیه‌ها را سلاح برّنده‌ای در مقابل حاکمان جور و دشمنان ائمه عنوان کرد و گفت: همواره از اشعار متعهد در طول تاریخ استفاده شده و اگر بخواهیم غدیر، مانند عاشورا، اربعین و فاطمیه وارد زندگی مردم شود، باید از این ابزار مهم یعنی شعر شاعران متعهد استفاده کنیم.

وی در پایان واقعه غدیر را مظلوم دانست و تأکید کرد: غدیر همواره مورد بی‌مهری قرار گرفته است و به همین دلیل و بنا بر دستور پیامبر اسلام(ص) باید غدیر را از قربت خارج کرده و غبار مظلومیت را از چهره نورانی آن برطرف کنیم.

نخستین کنگره بین‌المللی شعر ترکی غدیر با حضور جمعی از شاعران برجسته ترک زبان خارجی و داخلی و نیز با حضور مدیران فرهنگی کشور در محل مسجد کبود تبریز، نماد پایتخت تشیع جهان اسلام به کار خود پایان داد.

در این مراسم، شاعرانی از کشورهای جمهوری آذربایجان، روسیه، گرجستان، عراق، آلمان، یمن، ترکیه و ایران به خوانش شعر پرداختند.

برگزاری چند نشست تخصصی، رونمایی از کتاب منتخب اشعار ارسال شده به کنگره با عنوان «عهد معهود»، شعرخوانی شاعران ترک و فارس شرکت کننده در کنگره، اجرای تواشیح گروه بین‌اللملی طارق و رونمایی از اثر نقاشی استاد امینی از برنامه‌های جانبی این مراسم بود.

م/۵۹

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.