;

تزریق واکسن آنفلوانزا برای گروه‌های پرخطر ضروری است

به گزارش آدینه پرس: دکتر سیمین خیاط‌زاده در گفت وگویی، یادآور شد: بر این اساس کودکان ۶ ماه تا ۶ سال، سالمندان بالای ۶۰ سال، کادر درمان، افراد دارای نقص ایمنی یا مبتلا به بیماری های مزمن کلیوی، کبدی، دیابت، زنان باردار به ویژه افرادی که سه ماهه دوم و سوم آنها مصادف با شیوع آنفلوانزا است، در اولویت تزریق واکسن آنفلوانزا قرار دارند.

 

وی از شناسایی موارد مثبت ابتلا به ویروس آنفلوانزا در آذربایجان شرقی خبر داد و با اشاره به اینکه آنفولانزا یک بیماری ویروسی و مسری است، افزود: این بیماری مجاری تنفسی مانند گلو، بینی و ریه‌ها را درگیر کرده و در برخی موارد ممکن است خفیف و گاهی شدید باشد که در موارد شدید حتی می‌تواند منجر به مرگ شود، لذا گروه‌های پرخطر مانند کودکان، سالمندان و بیماران قلبی ریوی در مواجهه با این بیماری در معرض خطر بیشتری قرار می‌گیرند.

 

خیاط زاده اظهار داشت: ویروس آنفلوانزا به صورت مستقیم و غیرمستقیم فرد سالم را مبتلا می‌کند که در حالت مستقیم ویروس آنفلوانزا از طریق قطرات ناشی از عطسه، سرفه و صحبت کردن فرد بیمار در محیط منتشر شده و افرادی که در فاصله یک متری یا کمتر در کنار مریض قرار گرفته‌اند، این ذرات وارد دستگاه تنفسی آن‌ها شده و مبتلا می‌شوند.

 

وی ادامه داد: در حالت غیرمستقیم نیز این ویروس با عطسه و سرفه فرد بیمار در هوا پخش شده و به علت ماندگاری زیاد آن، بر روی وسایلی که در محیط قرار دارد، باقی می‌ماند، لذا فرد سالم با تماس این اشیا و دست زدن به بینی یا چشم خود مبتلا می‌شود.

 

وی با بیان اینکه علائم آنفلوانزا شبیه به کرونا بوده اما مرگ و میر آن کمتر است، ادامه داد: تب و لرز، سرفه خشک، گلو درد، آبریزش بینی، درد عضلانی و ضعف و خستگی شدید، اسهال و استفراغ از علائم این بیماری است که البته در مواردی ممکن است بیمار دچار تب نباشد، اما علائم گوارشی مانند اسهال و استفراغ داشته باشد.

 

خیاط زاده اضافه کرد: با توجه به اینکه مردم دستورات مربوط به کرونا را رعایت کرده و به ویژه از ماسک استفاده می‌کنند، لذا شیوع بیماری آنفلوآنزا نیز کاهش یافته اما موارد مثبت نیز در سطح استان شناسایی شده است.

 

وی فاصله گرفتن از افراد مبتلا، شست و شوی مداوم دست‌ها با آب و صابون، استفاده از ماسک و دست نزدن به چشم ها و بینی در بیرون از منزل را از راه‌کارهای مهم پیشگیری از ابتلا به ویروس آنفلوانزا اعلام کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.