دلیل گرانی آرد و ماکارونی از زبان عضو کمیسیون کشاورزی مجلس

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با اشاره به افزایش قیمت ماکارانی گفت: برخی صنایع آردهای یارانه‌ای را دریافت می کنند، اما محصول خود را در بازار با قیمت آزاد به فروش می رسانند.

آدینه پرس: علی اکبر علیزاده برمی عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با فارس با اشاره به موضوع گرانی آرد و ماکارونی در کشور، اظهار داشت: یکی از علل گرانی آرد در کشور عامل خارجی یعنی جنگ روسیه و اوکراین است؛ زیرا حدود ۴۰ تا ۶۰ درصد از گندم جهان از اوکراین و روسیه صادر می‌شود به همین علت با توجه به این جنگ کمبود گندم در سراسر جهان وجود دارد.

وی ادامه داد: عامل دیگر عامل داخلی است یعنی افراد رانت خوار و سواستفاده‌گری هستند که از یارانه‌های دولت در جهت منافع خودشان استفاده می کنند. یعنی دولت گندم را به قیمت ۱۱۵۰۰ تومان از کشاورز خریداری می کند و در قالب یارانه به صورت رایگان به نانوا می‌دهد تا به دست مردم برسد.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس تصریح کرد: حتی برخی از صنایع آردهای یارانه ای را دریافت می کنند، اما محصول خود را در بازار با قیمت آزاد به فروش می رساند از این جهت دولت قصد داشت با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی به تمامی این رانت ها پایان دهد.

علیزاده ادامه داد: اما حذف ۴۲۰۰ تومانی به مذاق برخی از این صنایع  خوش نیامد و با دپو کردن محصولات خودشان در انبار باعث این گرانی ها در بازار شده اند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.