رتبه نخست آذربایجان شرقی در توليد نهال شناسه دار

آدینه پرس : علي رخ افروز افزود: آذربايجان شرقي با داشتن ۲۶ نهالستان و توليد يک ميليون و۴۰۰ هزار اصله نهال ، برترین استان کشور شد.
وی گفت: انواع نهال هاي دانه دار، هسته دار، ميوه ريز، ميوه خشک و گياهان داروئي در اين نهالستان ها توليد مي شود که بيش از ۵۰ درصد اين نهال ها به خارج از استان ودر برخی موارد به کشورهاي همسايه صادر مي شود.
وی با بيان اينکه شهرستان آذرشهر با توليد ۴۰۰ هزار اصله نهال و شهرستان شبستر با توليد ۳۰۰ هزار اصله نهال رتبه هاي برتر استان را دارند افزود: در حال حاضر براي اخذ مجوز دو باغ مادري نهال گردو و هسته دار اقدام شده و همچنين ۴ نهالستان گواهي شده در شهرستان هاي شبستر، مرند، ميانه و مرکز تحقيقات کشاورزي استان در حال احداث است.
وی همچنین افزود:آذربايجان شرقي به لحاظ کيفيت نظارت بر توليد نهال نيز عنوان برتر کشور را در سال ۹۹ به دست آورده است.
لزوم استفاده باغداران از نهال‌هاي داراي شناسه 
معاون بهبود توليدات گياهي سازمان جهادکشاورزي آذربایجان شرقی از باغداران خواست از نهال‌هاي داراي شناسه يا ليبل که اصالت آن مشخص باشد در باغات خود استفاده کنند.
رخ افروز با بيان اينکه باغداران بايستي نهال مورد نيازشان را از نهالستان هايي که شرايط فني و ضوابط مورد تأييد مؤسسه تحقيقات ثبت و گواهي بذر و نهال و مجوز توليد نهال را دارند تهيه کنند گفت: نهال‌ها بايد داراي گواهي اصالت ، بهداشت و سلامت از لحاظ عدم آلودگي به آفات و بيماري‌ها بوده و از لحاظ رشدي داراي يک استاندارد مطلوب باشد.
وي به ويژگي‌هاي نهال استاندارد جهت احداث باغات اشاره کرد و گفت: نهال استاندارد بايستي در زمان فروش داراي ريشه کافي و سالم به ویژه رقم پایه و پیوند مشخص باشد.
 رخ افروز با بيان اينکه يک نهال پيوندي بايد داراي پايه و پيوندک کاملأ مشخص و عاري از هرگونه آفت، بيماري، نماتد، بذر علف‌هاي هرز بوده و از نظر سن بايد يکساله و يا دو ساله باشد اضافه کرد: نهال‌هاي خيلي جوان و کمتر از يک سال و يا نهال‌هاي مسن و بيشتر از دو سال سن براي احداث باغ مناسب نيستند.
وي تصريح کرد: توليد کنندگان نهال بايستي قبل از عرضه يا فروش، ريشه‌هاي نهالها را به روش درست و اصولي ضدعفوني کرده و براي ارقام گياهي که نياز به رقم گرده زا تلقيح کننده دارند ارقام مناسب را در اختيار باغداران قرار دهند.
ن/۶۶
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.