سالانه افزون بر ۷۲ میلیون دلار محصولات فناوری نانو از ایران صادر می‌شود

دبیر ستاد نانوتکنولوژی ایران گفت: سالانه افزون بر ۷۲ میلیون دلار تولیدات نانو به ۴۵ کشور جهان صادر می‌شود و با ظرفیت‌های بسیاری که در این بخش وجود دارد، افزایش این میزان تا ۵۰۰ میلیون دلار برای سال ۱۴۰۴ هدفگذاری شده است.

به گزارش آدینه پرس: سعید سرکار در بازدید از شرکت تراکتورسازی تبریز با بیان اینکه کشورمان در حوزه فناوری نانو از نظر توسعه کمی و کیفی همچنان در رتبه چهارم دنیاست، اظهار داشت: آخرین اقتصاد استحصال شده از نانوتکنولوژی در کشور حدود ۱۲۰ هزار میلیارد ریال است و امیدواریم به واسطه تجربه رشد ۱۰۰ درصدی هشت سال گذشته، این رقم به بیش از ۲۰۰ هزار میلیارد ریال افزایش یابد.

 

وی با بیان اینکه ایران در نانوتکنولوژی بعد از کشورهای چین، هند و آمریکا و بالاتر از تمام کشورهای اروپایی و ژاپن و کره جنوبی قرار دارد، خاطرنشان کرد: جغرافیای صادرات نانوتکنولوژی ایران به ۴۵ کشور از جمله کره جنوبی، استرالیا، آلمان، انگلیس، فرانسه، روسیه، مالزی، اندونزی و حتی آمریکای لاتین، از توانمندی دانشمندان کشورمان حکایت دارد.

 

«سرکار» تاکید کرد: ظرفیت‌های نانوتکنولوژی ایران هم‌اکنون در ۱۸ حوزه فن‌آوری صنعتی به کار گرفته شده و در نتیجه این تلاش‌ها بیش از یکهزار و ۱۲۰ نوع محصول تولیدی و تایید شده در بازار وجود دارد که توسط ۳۳۰ شرکت دانش‌بنیان فعال در بخش نانو تولید و به بازارهای داخلی و خارجی عرضه می‌شود.

 

وی از تولید داروهای ضد سرطان به عنوان اصلی‌ترین دستاوردهای حوزه نانو یاد کرد و اظهار داشت: در حال حاضر این داروها علاوه بر استفاده در بخش درمان کشور و قرار گرفتن با نازل‌ترین قیمت در اختیار هموطنان، به عنوان داروهای گران‌قیمت به بازارهای جهانی عرضه می‌شود.

 

«سرکار» با اشاره به گستره کاربرد نانوتکنولوژی تصریح کرد: از نانو در حوزه آب با بیش از ۱۰ تکنولوژی در شیرین‌سازی آب، تصفیه پسابها، حذف فلزات سنگین و غیره استفاده می‌شود و کاربرد نانو در محیط زیست، نساجی، خودروسازی، هواپیماسازی و به ویژه کشاورزی با افزایش بهره‌وری، جلوگیری از ضایعات و افزایش ماندگاری را می‌توان به این حجم گسترده از فعالیتها اضافه کرد.

 

وی به فعالیت حدود ۴۰ هزار متخصص در گرایش‌های مختلف عرصه نانو در کشور اشاره و اضافه کرد: این افراد در واقع پی‌ریز حرکت نانو کشور هستند و ایران را جزو غنی‌ترین کشورهای دارای نیروی متخصص در دنیا قرار داده‌اند.

 

به گزارش ایرنا گروه صنعتی تراکتورسازی ایران به عنوان بزرگترین واحد تولیدکننده تراکتور در کشور ۹۸ درصد نیاز کشور به این محصول را تامین کرده و سالانه حجم قابل توجهی از تولیدات خود را نیز بازارهای جهانی در بیش از ۱۵ کشور دنیا روانه می‌کند.

 

تراکتورسازی تبریز با توانایی تولید ۱۸ نوع تراکتور سبک، متوسط و سنگین در کشور و تولید فعلی ۱۴ نوع انواع تراکتور برای نه فقط رفع نیاز داخلی بلکه برای صادرات به اروپا و کشورهای همسایه نیز گام‌های بلندی برداشته است.

 

بیشترین صادرات تراکتورسازی تبریز تراکتورهایی است که مختص کشورهای خارجی تولید می‌شود که عمده‌ترین آن تراکتور ۷۵ تا ۸۰ اسب بخار و تراکتورهای مدل ۳۹۹ و ۲۸۵ به شمار می‌رود که به اروپا و جمهوری آذربایجان صادر شده است.

 

سال گذشته خط تولید ۲ محصول جدید تراکتور مدل ۴۵۵ و ۴۱۲۰ افتتاح شد که پس از تامین نیاز داخلی، امیدواری نسبت به صادرات این محصولات نیز وجود دارد.

 

شرکت تراکتورسازی ایران به مرکزیت تبریز سازندهٔ انواع تراکتور، کامیونت و ابزار است؛ این شرکت در زمینی به مساحت ۴۰۰ هکتار احداث شده و ظرفیت تولید ۲۰ هزار دستگاه تراکتور، ۳۰ هزار دستگاه موتور دیزلی، ۳۳ هزار تن انواع قطعات آهنگری و ۵۴ هزار تن انواع قطعات ریخته‌گری را در سال دارد.

 

شرکت تراکتورسازی ایران در سال ۱۳۴۷ به صورت شرکت سهامی خاص تأسیس شد و در ادارهٔ ثبت شرکت‌ها در تبریز به ثبت رسید؛ این شرکت طی سه‌ماههٔ آخر سال ۱۳۴۸ کار ساخت تراکتور را با مونتاژ تراکتورهای یونیورسال رومانی با قدرت ۶۵ اسب بخار شروع کرد.

 

در سال ۱۳۵۴ نخستین تراکتورهای MF (مسی فرگوسن) در چهار نوع به بازار عرضه شد، شرکت‌های آهنگری، موتورسازان و ریخته‌گری در سال ۱۳۶۶ از این شرکت تفکیک شد؛ در سال ۱۳۷۳ نیز کارگاه ابزارسازی این کارخانه مستقل شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.