;

سروش افلاکیان

خلاصه ای از وصیت نامه شهید والا‌مقام “طاهر اسماعیلی”خطاب به مادرم مادر عزیزش

«بسم رب الشهدا»
راهی است راه عشق که هیچ اش کرانه نیست
کانجا جز ‌آنکه جان بسپارند چاره نیست

بما افتخار است که اسم شهدا را ببریم، خانواده شهدا به شهدایشان فخر کنند. (شهید باکری)
از طرف من به جوانان بگویید که چشم شهیدان و تبلور خونشان بشما دوخته است. (شهید همت)


با سلام و صلواة به روح بلند حضرت امام (ره) و شهدای عزیز و آرزوی عزت و عافیت برای رهبر معظم انقلاب و مردم سربلند ایران و مردم شریف آذربایجان بویژه مردم عزیز هشترود، چاراویماق و منطقه، بیست و دوم فروردین ۱۳۶۶ روز عروج شهید والا‌مقام “طاهر اسماعیلی” را گرامی میداریم.
شهید بزرگوار در بهمن ماه سال ۱۳۴۴ در یک خانواده متدین کشاورز در روستای آقداغ دیده به جهان گشودند, در کلاس دوم ابتدایی از نعمت وجود پدر محروم شدند و تحت تربیت مادر معزز و خانواده شهیدپرور خویش قرار گرفتند.
روستای آقداغ با ۲۴ خانوار، سه جانباز جلیل القدر و چهار شهید والا‌مقام (سردار داود اسماعیلی، سهراب (رضا) اسماعیلی، طاهر اسماعیلی و فریدون همتی) تقدیم انقلاب نموده است.
ابوی بزرگوار حضرت حجت الاسلام شهید طاهر اسماعیلی، مرحوم حاج محمد، شخصیتی متدین، خوشنام و خیر بودند بطوریکه مسجد و مدرسه روستای آقداغ را در دهه چهل شمسی بنا نمودند و در بالا‌دست روستا (در محل توکز درسی) چاه آبی حفر و در اختیار عموم قرار دادند که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی آب این چاه توسط خانواده شهید به روستا منتقل گردید. همچنین پس از شهادت اخوان شهید داود و طاهر مطهر در اواخر دهه شصت مسجد نیز توسط خانواده شهید تجدید بنا گردید که همچنان مورد استفاده مردم روستا میباشد.
ایشان با‌وجود اینکه در زمان از دست دادن همزمان ابوی بزرگوار و براد عزیزشان، یک کودک هشت ساله بودند،. در این حال بود که طاهر ضمن اینکه در اندوه سنگین غم از دست دادن همزمان پدر و برادرشان که در سانحه مرداد ۱۳۵۳ میسوخت و با یتیمی دست و پنجه نرم میکرد و برادر بزرگتر خانواده حاج ابراهیم، در شهر مراغه مشغول خدمت سربازی بود و دسترسی خانواده به ایشان هم سخت بود، اینبار در کنار مشکلات قبلی با مشکلی حاد‌تر مواجه شدند، هنوز چهار ماه از درگذشت پدر و برادر نگذشته بود که دیگر برادر ایشان، حاج غفار در دانشگاه تبریز توسط ساواک دستگیر شدند.
شهید عزیز این قهرمان بظاهر کوچک (۸ساله) و دریا‌دل مان، با دست و پنجه نرم کردن با این معضلات روحی و غیرقابل تحمل آنگونه ساخته شدند که شایستگی اش را داشتند، انگار آفریده شده بودند تا الگوی صبر و مقاومت و اسوه اخلاق حسنه، تواضع، صداقت و خویشتن داری باشند، بعد از پایان دوره راهنمایی در تبریز، بجهت شرایط حاکم بر خانواده به هشترود برگشتند و در دبیرستان امام خمینی (ره) هشترود، دیپلم تجربی اخذ نمودند.
ایشان بعد از شروع دبیرستان چندین بار حین تحصیل، در حبهه های حق علیه باطل حضور پیدا کردند و این درحالی بود که در دبیرستان هم جزو دانش آموزان ممتاز مدرسه بودند و هیچوقت حضورشان در جبهه در نحوه و کیفیت تحصیلشان اثر بازدارنده نداشت و حضور در جبهه ها مانعی برای سایر پیشرفتهای ایشان و یا عقب افتادن دروس ایشان نمیشد و این درحالی بود که تابستان ها هم در روستای آقداغ به امور کشاورزی میپرداختند که در آن زمان تنها منبع درآمدی خانواده از محل کشاورزی بود.
پس از اخذ دیپلم بلافاصله به تحصیل علوم حوزوی در حوزه طالبه تبریز مشغول شدند و باوجود حضور مکرر در جبهه ها بدلیل موفقیت در تحصیلات حوزه چندین بار مورد تشویق شفاهی و کتبی قرارگرفتند که یکی از نمونه های آن تقدیرنامه کتبی مرحوم حضرت آیت الله ملکوتی نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان شرقی میباشد.
شهید طاهر مطهر دل دریایی داشتند، آرامش، متانت، رعایت جوانب ادب، کم ادعایی، توکل و اعتماد بنفس از ویژگی های بارز ایشان بود، شهید بزرگوار اهل دعا، نیایش و تهجد بودند و همواره با قرآن مانوس بودند.

شهید طاهر اسماعیلی سرانجام، در تاریخ ۱۳۶۶/۰۱/۲۳ در منطقه شلمچه (شرق بصره ) پس از اتمام عملیات کربلای ۸ در پاتک دشمن بعثی به درجه رفیع شهادت نائل گردید.

از روح نورانی و بلندشان استمداد میکنیم و با اهداف مقدس و خون طاهر و پاکشان میثاق میبندیم که رهرو راه نورانی شان باشیم.
ان شاءالله

خلاصه ای از وصیت نامه خطاب به مادرم مادر عزیز محرم رازم نور چشمانم تورا دوست میدارم ولی اسلام را بیشتر از تو مادر جان من نتوانستم به عنوان یک فرزند وظیفه شناس برای تو خدمتی انجام دهم ای مادر دلسوز از تو خواهش میکنم که مرا حلال کنی ای دلبند من ای مادر جان تورا قسم میدهم به پیامبر به امام به روح پدرم به روح برادرم موسی از شهادت من ناراحت نباش مادر عزیزم توباید افتخار کنی که در دامن خود شهید پرورانیده ای از خدا بخواه که قربانیت ات را قبول کند ای مادر،من که خواهم مرد چرا بهترین مرگ را که همانند شهادت در راه خداست انتخاب نکنم. شهید اسماعیلی در مورخه ۶۶/۱/۲۳در منطقه شلمچه شرق بصره پس از اتمام عملیات کربلای هشت در پاتک دشمن بعثی صهیونیستی به فیض شهادت نایل گردید شهادتش را تبریک و تسلیت میگوییم طاهر دوباره گشت مطهر ز فیض خون این موهبت به طاهر ما از شهادت است

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.