مازوت‌سوزی را برای سلامت مردم تبریز متوقف کنید

رئیس کمیسیون بند ۲۰ ماده ۷۷ و دبیر شورای اسلامی شهر تبریز گفت: صنایع آلاینده شهری همچون پتروشیمی و پالایشگاه تبریز باید علاوه بر پرداخت عوارض آلایندگی، اقدام به اصلاح و حذف آلایندگی از طریق تعویض فیلترهای سوخت خود کنند.

به گزارش پایگاه خبری آدینه پرس، یاسین بجانی  در گفتگو با خبرنگاران اظهار کرد : برخلاف برخی ادعاها عمده دلیل آلودگی هوای تبریز سوخت مازوت در نیروگاه حرارتی تبریز است که متأسفانه به رغم قول و قرار قبلی مبنی بر اصلاح فرایند تامین سوخت این مرکز و تعویض فیلترهای سوخت، هنوز از مازوت استفاده می‌کند.

 

وی افزود: استفاده از مازوت به عنوان تنها سوخت نیروگاه حرارتی موجب افزایش آلودگی هوای تبریز شده و شهروندان را در معرض انواع بیماری‌های تنفسی و ریوی قرار می‌دهد.

 

بجانی با اشاره به آلایندگی‌های موجود در صنایعی چون پتروشیمی و پالایشگاه نیز اعلام کرد: فعالیت صنایع بزرگ استان بخشی از آلودگی هوای تبریز را سبب شده و امید می‌رود در کنار پرداخت عوارض چند صد میلیارد تومانی آلایندگی، اقدام به اصلاح و حذف آلایندگی در صنایع وابسته خود کنند.

 

وی اضافه کرد: در حوزه نوسازی اتوبوس‌های شهری و خرید معوض اتوبوس‌های دربستی پتروشیمی و پالایشگاه تبریز شاهد همکاری و تعامل خوبی از سوی این دو نهاد بودیم و امیدوارم این تعامل و همکاری در حوزه آلایندگی و عوارض آن نیز ادامه داشته باشد.

 

دبیر شورای اسلامی شهر در مورد ضرورت ورود نمایندگان تبریز در مجلس شورای اسلامی به بحث مازوت‌سوزی و افزایش سهمیه گاز استان نیز گفت: نمایندگان تبریز در مجلس شورای اسلامی باید از کانال‌ مجلس و دولت، وزارت نیرو را تحت فشار قرار دهند تا سهمیه گاز استان برای استفاده در نیروگاه حرارتی افزایش یابد.

 

وی در پایان اظهار امیدواری کرد با همکاری و تعامل بین‌بخشی آلودگی هوای تبریز کاهش یافته و سلامت شهروندان به عنوان اولویت مدیریت شهری تامین شود.

 

مازوت سوزی نیروگاه تبریز در فصل سرد هر سال به دلیل اینکه منجر به آلودگی هوا می شود، به معضلی اساسی برای شهروندان این شهر تبدیل شده است.

 

در شرایطی که کارشناسان سهم نیروگاه حرارتی تبریز به هنگام مازوت سوزی در آلودگی هوای این شهر را بیش از ۲۰ درصد اعلام می کنند، مسوولان نیروگاه مدعی اند این رقم ۲ درصد است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.