واحدهای تولیدی آذربایجان‌شرقی به ۴۰ هزار میلیارد تومان سرمایه در گردش نیاز دارند

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تبریز گفت: واحدهای تولیدی استان به ۴۰ هزار میلیارد تومان سرمایه در گردش نیاز دارند و این موضوع از جمله مهمترین خواسته‌های مدیران این واحدها از رییس جمهور در جریان سفر پیش رو به استان است.

به گزارش آدینه پرس: یونس ژائله، در جلسه هم اندیشی تشکل های حوزه های صنعتی و اقتصادی استان در اتاق بازرگانی تبریز، افزود: بانک های خصوصی مبلغی معادل این میزان را از استان بیرون برده اند و ضروری است این پول را برای تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی به استان بازگردانند.

 

وی کمبود سرمایه در گردش واحدهای تولیدی را از مسائل اساسی و مهم در حوزه صنعت دانست و اظهار داشت: از وضعیت اقتصادی کشور، واحدهای کوچک و متوسط بیش از دیگر واحدها دچار خسران شده اند و به خاطر مشکلات موجود قادر به بازپرداخت معوقات خود به بانک ها نبوده و نمی توانند تسهیلات لازم را از این بانک ها دریافت کنند.

 

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تبریز با بیان اینکه واحدهای تولیدی استان در زمینه خوش حسابی می توانند زبانزد باشند، گفت: این استان به لحاظ بازپرداخت تسهیلات جزو استان هایی است که در جایگاه خوبی قرار دارد و وجود چهار درصد معوقه رقم بالایی نسبت به استان هایی که حتی دارای معوقه ۱۷ درصدی هستند، نیست.

 

ژائله، با اشاره به در پیش بودن سفر رییس جمهور و لزوم آمادگی و اتحاد تشکل ها برای ایجاد خواسته هایی مشترک از دولت در این سفر ادامه داد: این امر می تواند سفر رییس جمهور به استان را اثربخش کرده و مطالبات موثری از ایشان و هیات دولت داشت.

 

وی وجود مشکلات اساسی در بحث زیرساخت هایی مانند آب، گاز و برق را از جمله مشکلات موجود واحدهای تولیدی به خصوص در شهرک های صنعتی دانست و یادآوری کرد: زیرساخت های ضعیف جاده ای مانند نیمه تمام ماندن جاده تبریز- بازرگان از دیگر مشکلات واحدهای مستقر در شهرک های واقع در این مسیر بوده در حالی که این جاده می تواند از بابت ترانزیت جاده ای ایران و اروپا موثر باشد اما چندین سال است که نیمه تمام مانده است.

 

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تبریز، با اشاره به ضرورت اجرای طرح بندر خشک جلفا، گفت: برای دسترسی به بازار چین و روسیه ضروری است که این فاصله چندین کیلومتری به نحوی به یکدیگر وصل شود.

 

ژائله، ادامه داد: توجه ویژه به موضوع معدن مس سونگون به عنوان یکی از بزرگترین ذخایر مس کشور ضروری بوده و در این زمینه شرکت مس آذربایجان باید در خود استان ثبت شده و این شرکت در مسائل هزینه ای مانند پرداخت مالیات و تامین مالی استان مشارکت کند.

 

وی با تاکید بر ضرورت تامین امنیت سرمایه گذاری در کشور اظهار داشت: سرمایه گذار فردی قابل اطمینان و معتبر بوده که در این کشور و شهر سرمایه خود را گذاشته است و باید به این افراد حرمت قائل شد.

 

ژائله، افزود: تلاش برای ایجاد نگرش مثبت بین مردم نسبت به بخش خصوصی از جمله وظایف اتاق و تشکل های اقتصادی استان است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.