وضعیت بهداشت دهان و دندان در کشور ما خوب نیست

دندان‌های شیری به علت موقتی بودن ممکن است مورد بی‌توجهی و سهل‌انگاری برخی والدین قرار گیرد. این در حالی است که سلامتی این دندان‌ها نقش مهمی در سلامت فک، دهان و دندان افراد دارد.

در گفتگویی با دکتر الهه مولوی، متخصص دندان‌پزشکی کودکان و نوجوانان در مورد اهمیت دندان‌های شیری و مراقبت از دهان و دندان در دوران کرونا پرداخته‌ایم. شما را به مطالعه‌ی این گفتگو دعوت می‌کنیم:

آدینه پرس: عمر دندان‌های شیری چقدر است و چه نقشی در سلامت افراد دارند؟

دندان‌های شیری به تعداد ۱۰ عدد در هر فک بالا و پایین و بیست عدد در کل دهان هستند. دندان‌های خلفی شیری (آسیاب ها)  تا ۱۲ سالگی در دهان کودک هستند. این دندان‌ها نقش زیبایی، جویدن و کمک به هضم غذا دارند ولی مهمترین نقش این دندان‌ها حفظ فضا برای دندان دائمی جایگزین‌شان هستند به طوری که این دندان‌ها باید تا لحظه رویش دندان‌های دائمی در دهان کودک بمانند تا در موعد مقرر لق شده و جای خود را به دندان دائمی جانشین بدهند.

سهل‌انگاری در مورد سلامت دندان‌های شیری با توجیه موقتی بودن‌شان چه عواقبی می‌تواند داشته باشد؟

اگر این دندان‌ها پوسیده شده و از دست برود یا زودتر از موعد کشیده شوند فضای آنها توسط دندان‌های شیری مجاور پر می‌شود، در نتیجه دندان دائمی فضایی برای رویش پیدا نخواهد کرد، در نتیجه دندان دائمی یا نخواهد توانست رویش پیدا کند و نهفته می‌ماند و یا به صورت نامرتب و انحراف‌یافته رویش پیدا خواهد کرد. در نتیجه در صورتی که این دندان‌ها پوسیدگی داشته باشند هر چه سریع‌تر باید درمان شوند تا به دندان‌های دائمی آسیبی وارد نشود و در صورتی که دندان شیری از دست رفته باشد یا کشیده شود باید به جای آن وسیله‌ای به نام فضانگهدار، توسط متخصص دندان پزشکی کودکان، قرار داده شود تا فضای دندان حفظ شود و دندان دائمی بتواند به صورت مرتب رویش یابد.

در دوران کرونا جهت مراجعه به دندان‌‌پزشک باید چه مواردی را رعایت کرد؟

متاسفانه با شیوع کرونا شاهد بروز عفونت های شدید دندانی و تخریب شدید و پوسیدگی‌های وسیع در دندان‌ها هستیم. مراجعه به دندان‌پزشکی در مطب‌هایی که پروتکل‌های پیشگیری را رعایت می‌کنند می‌تواند از ایجاد عواقبی چون پوسیدگی‌های عمیق، عفونت‌‌های دندانی و در نهایت از دست رفتن دندان‌ها پیشگیری کند.

با توجه به شرایط خاص این دوره و به حداقل رساندن مراجعات دندان‌پزشکی چه توصیه‌هایی دارید؟

برای به حداقل رساندن مراجعه به دندانپزشکی باید روش‌های پیشگیری از بروز پوسیدگی‌ها در منزل به دقت انجام شود. روش‌های پیشگیری از پوسیدگی شامل مسواک زدن روزی ۲ بار به همراه استفاده از نخ دندان (برای پیشگیری از پوسیدگی بین دندانی) می‌باشد. استفاده از دهانشویه‌ها هم می‌تواند به کاهش بیماری‌های دهان و دندان کمک کند. دهانشویه‌ها دو دسته‌اند. یکی برای پیشگیری از پوسیدگی که حاوی غلظت بالایی از فلوراید است و دسته دوم دهانشویه کلرهگزیدین که برای پیشگیری از بیماری های لثه می‌باشد. همچنین رعایت اصول تغذیه صحیح و مصرف میان وعده‌های با محتوی میوه و سبزیجات به جای میان وعده‌های قندی و حاوی کربوهیدرات بالا می‌تواند بیماری‌‌های دهان و دندان را کاهش دهد.

در چه شرایطی باید حتما به دندانپزشک مراجعه کرد و چه مواردی را می‌توان به زمانی کم ریسک‌تر موکول کرد؟

مواردی از بیماری‌های دهان و دندان که اورژانسی هستند نیازمند مراجعه‌‌ی هر چه زودتر به دندانپزشک هستند که شامل پوسیدگی‌های عمیق، درد دندانی و عفونت‌های دندانی می‌باشد. ولی مواردی چون کارهای زیبایی، شروع درمان ارتودنسی و… می‌توانند به زمانی که شیوع بیماری کرونا کاهش پیدا کند موکول شوند.

سلامت و بهداشت دهان و دندان در کشور ما در چه سطحی قرار دارد؟

متاسفانه وضعیت بهداشت دهان و دندان در کشور ما خوب نیست. در زمینه‌ی کودکان که حیطه‌ی تخصصی بنده می‌باشد، شاهد پوسیدگی‌های وسیع و با تعداد زیاد در دهان کودکان هستیم که نیاز به راهکارهای اساسی در سطح جامعه برای کاهش پوسیدگی و بیماری‌های دهان و دندان در افراد هستیم.

آیا در دوران کرونا تغییری در توجه مردم به مراقبت از دهان و دندان و پیشگیری از پوسیدگی ایجاد شده است؟

با شیوع بیماری کرونا همانطوری که گفته شد نیاز به مراقبت‌های پیشگیرانه برای جلوگیری از پوسیدگی‌ها و بیماری‌های دهان و دندان ضروری است و خوشبختانه اکثر مردم به اهمیت این موضوع پی برده‌اند و رعایت مسائل بهداشت دهان و دندان در منزل برای کاهش هر چه بیشتر مشکلات دندانی بیشتر شده است.

جهت مشاوره تلفنی با دکتر الهه مولوی با شماره ۰۹۱۴۵۸۰۵۶۳۷ تماس بگیرید.

آدرس: ولیعصر سعدی شمالی ، ساختمان آرینا

dr.elahe.molavi

مصاحبه : محمدزاده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.