پروژه‌‎های وزارت نیرو بدون وقفه و با قدرت تا پایان دولت تداوم می‌یابد

به گزارش آدینه پرس: وزیر نیرو گفت: با توجه به اینکه وزارت نیرو مجموعه ای خدمات رسان بوده، مردم نباید دچار کوچکترین اختلال در مسیر خدمات رسانی شوند و تمامی پروژه های این وزارتخانه بدون وقفه و با قدرت تا پایان دولت تدبیر و امید تداوم خواهد داشت.

 

رضا اردکانیان روز دوشنبه در آیین بهره برداری از سدهای قیزقلعه سی خداآفرین و گردیان جلفا و شبکه پایاب سه هزار و ۳۵۰ هکتاری یکانات شهرستان مرند، اظهار کرد: در راستای همکاری‌های مشترک ایران با کشورهای همسایه در حوزه های آبریز، طرح های سدسازی در مرزها از اهمیت ویژه ای برای ما برخوردار بوده که در این زمینه مساله آب و رودخانه ها به مراتب اهمیت بالاتری دارد.

 

وی افزود: ایران به لحاظ تنوع جبهه های آب مرزی از موقعیت کم نظیر و منحصر به فردی در منطقه و حتی جهان برخوردار است که باید از چنین وضعیتی به بهترین شکل ممکن بهره برداری کرد. بر همین اساس امروز در شرق، غرب، شمال و شمال غربی کشور سدهای بسیار مهم و بزرگی با همکاری کشورهای همسایه روی رودخانه های مرزی ساخته شده که مهمترین پیامد آن توسعه پایدار در کشور است.

 

وی با اشاره به طرح های افتتاح شده امروز در آذربایجان شرقی، گفت: اهمیت اقتصادی و زیربنایی این طرح‌ها در توسعه منطقه و کشور مهم است، اگر میزان سرمایه گذاری این طرح های که حدود یک هزار میلیارد تومان است به نرخ امروز محاسبه شود حداقل تا سه برابر قابل افزایش است.

 

وی یادآور شد: تاکنون در دولت تدبیر و امید تعداد ۵۵ سد مخزنی به بهره برداری رسیده که این تعداد در چند هفته آینده و تا پایان دولت دوازدهم به ۵۷ مورد می رسد که تمامی آن ها از محل اعتبارات ملی تامین مالی شدند.

 

اردکانیان، افزود: در همین مدت شبکه های آبیاری و زهکشی کشور به ۳۴۰ هزار هکتار رسیده که بخش عمده ای از آن در استان های مرزی واقع شده است.

 

وی گفت: علاوه بر اجرای طرح های فوق، طرح های مهم و اثرگذاری در حوزه تامین آب، آب و فاضلاب، تصفیه خانه های آب و فاضلاب، صنعت برق و شبکه های انتقال نیز در اقصی نقاط کشور اجرا می شود که آثار و ثمرات آن در دولت های آینده مشاهده خواهد شد.

 

وی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران از موفق ترین کشورهای جهان در توسعه مناسبات خود با همسایه هاست، افزود: در سال های پس از پیروز انقلاب اسلامی تعداد ۵۵ سد در نوارهای مرزی مختلف که ۱۲ استان را شامل می شود با همکاری کشورهای همسایه ساخته شده است و این نشانه ای بسیار آشکار و مهم از دوستی ها و ارتباطات نزدیک ایران با کشورهای همسایه است.

 

وی تاکید کرد: این در حالی است که در سال های قبل از انقلاب اسلامی تنها یک سد مرزی در کشور وجود داشت که در سال ۱۳۵۰ با توافقات دولت وقت ایران و اتحاد جماهیر شوروی ساخته شده بود و اینکه طی ۴۲ سال اخیر ۵۵ سد در ایران ساخته شده نشان از توانمندی های فنی و مهمندسی کشور و نیز مراودات نزدیک با کشورهای همسایه دارد.

 

وزیر نیرو امروز دوشنبه در نهمین هفته از پویش «#هرهفته_الف_ب_ایران» به‌منظور افتتاح سه پروژه آبی و شرکت در جشن پنجاهمین سال بهره‌برداری مشترک از سد ارس وارد آذربایجان‌شرقی شد.

 

رضا اردکانیان در این سفر، دستور آبگیری دو سد قیزقلعه سی و گردیان و بهره‌برداری از ۳۳۶۰ هکتار از اراضی شبکه پایاب یکانات، به ارزش ۹۴۰ میلیارد تومان را به صورت همزمان صادر کرد.

 

سد تنظیمی انحرافی قیزقلعه‌سی زیرمجموعه طرح بزرگ ملی خداآفرین به عنوان بزرگترین طرح آبی شمال غرب کشور با مخزنی به حجم ۶۲ میلیون متر مکعب روی رودخانه مرزی ارس احداث شده است.

 

این سد از نوع خاکی با هسته ناتراوای رسی به منظور انحراف آب به کانال پایاب خداآفرین احداث شده و سالانه دو میلیارد مترمکعب آب را تنظیم می‌کند.

 

همچنین، دو نیروگاه ۲۰ مگاواتی به منظور تولید انرژی برای دو کشور روی این سد احداث شده و بهره‌برداری از شبکه پایاب سد قیزقلعه‌سی، موجب آبیاری ۷۴ هزار هکتار در استان‌های آذربایجان شرقی و اردبیل و ایجاد اشتغال مستقیم و غیرمستقیم ۸۵ هزار نفر در منطقه و شکوفایی اقتصادی در این دو استان می‌شود.

 

آبگیری سد گردیان دومین پروژه ای است که با مخزنی به حجم ۱۰ میلیون متر مکعب، برای آبیاری ۲۲۰۰ هکتار از اراضی دیمی در شهرستان جلفا احداث شده است.

 

آخرین پروژه آماده افتتاح در آذربایجان‌شرقی، شبکه پایاب یکانات به مساحت ۳۳۶۰ هکتار است که توسط ایستگاه‌های پمپاژ از طریق رودخانه ارس، در شهرستان مرند سیراب خواهد شد.

 

امروز همچنین با حضور وزرای نیرو و انرژی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان، گرامیداشت پنجاهمین سال بهره‌برداری مشترک از سد ارس برگزار خواهد شد.

 

در این مراسم رضا اردکانیان وزیر نیروی ایران، پرویز شهبازاف وزیر انرژی جمهوری آذربایجان، قاسم تقی‌زاده خامسی، معاون امور آب و آبفا وزارت نیرو ایران و زاعور میکائیلوف رییس شرکت سهامی عام و بهبود مدیریت منابع آب آذربایجان (OJSC) و سایر مسئولان منطقه‌ای حضور خواهند داشت.

 

گفتنی است، رودخانه ارس شاخه اصلی رود کورا و از مهم‌ترین رودخانه‌های منطقه شمال‌غرب به شمار می‌رود. طول رودخانه ارس بالغ بر ۱۰۷۲ کیلومتر است که ۴۱۰ کیلومتر آن مرز مشترک جمهوری اسلامی ایران با همسایگان شمالی (ارمنستان و جمهوری آذربایجان) را تشکیل می‌دهد.

 

انتهای پیام

م/۵۹

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.