یک زن ایرانی در کانادا قاضی فدرال شد

به گزارش آدینه پرس به نقل از سایت “نیوزوایر” کانادا، “لعبت صدرهاشمی” مشاور و مسئول کلینیک حقوقی مهاجرت و پناهندگان شهرونکوور بود که به عنوان قاضی دادگاه فدرال کانادا منصوب شد.

 

“دیوید لمتی” وزیر دادگستری و دادستان کل کانادا در روزهای اخیر “لعبت صدر هاشمی” شهروند ایرانی- کانادایی را به این مقام منصوب گردید

 

لعبت صدر هاشمی قاضی دادگاه فدرال

 

انتصاب این قاضی ایرانی در پی روند و درخواست انتصاب قضات دادگاه‌های کانادا از سال ۲۰۱۶ و با تاکید بر انتخاب قضات از میان تنوع جمعیتی، شفافیت و شایستگی آغاز شده است. مقامات دادگستری کانادا در روند جدید خود قضاتی را با بالاترین استانداردهای کاری، تعالی و درستی در این سمت انتخاب می‌کنند.

 

قاضی “لعبت صدر هاشمی” جانشین قاضی “کی ام بازول” می‌شود که از ۱۰ بهمن ۱۳۹۹ (۲۹ ژانویه سال ۲۰۲۱) بازنشسته شده است.

 

“دیوید لمتی” وزیر دادگستری و دادستان کل کانادا در مورد انتصاب “لعبت صدرهاشمی” گفت: امیدوارم قاصی صدرهاشمی در نقش و مقام جدید خود موفق شود. او افزود: مطمئن هستم او به عنوان یکی از اعضای دادگاه فدرال به کانادایی‌ها خدمت خواهد کرد.

 

لعبت صدر هاشمی پس از مهاجرت از ایران در “آلبرتا” کانادا بزرگ شد. او زمان مهاجرت با والدین و دو خواهرش، ۱۶ ماهه بود. او فارغ‌التحصیل رشته “روابط بین الملل” از دانشگاه “کلگری” کانادا در مقطع کارشناسی و فارغ‌التحصیل رشته حقوق در مقطع کارشناسی ارشد از دانشگاه تورنتو است. صدر هاشمی یک سال پس از فارغ‌التحصیلی و در سال ۲۰۰۶ مجوز وکالت خود در استان “بریتیش کلمبیا” کانادا را به دست آورد.

 

“دیوید لمتی” وزیر دادگستری و دادستان کل کانادا در یک جلسه با نمایندگان کانادا در سال ۲۰۲۰/ عکس: CANADIAN PRESS

 

او در روزهای اخیر “لعبت صدر هاشمی” شهروند ایرانی- کانادایی را به عنوان قاضی دادگاه فدرال منصوب کرد

 

دیوید لمتی وزیر دادگستری و دادستان کل کانادا

 

قاضی صدر هاشمی قبل از انتصاب خود در این سمت به عنوان مشاور ارشد در کلینیک حقوقی پناهندگی و مهاجرت بریتیش کلمبیا فعالیت می‌کرد. این مجموعه به افراد کم درآمد که با مشکلات پیچیده قانونی مهاجرت مواجه هستند، راهکار ارائه می‌کند.

 

بسیاری از فعالیتهای شخصی او بر مسائل قانونی پناهندگی و مهاجرت متمرکز شده و عمده آن شامل کمک‌های حقوقی در پرونده های مختلف شده است.

 

صدر هاشمی در تمام سطوح دادگاه‌های فدرال مانند دادگاه عالی کانادا و بخش‌های مختلف هیئت مهاجرت و پناهندگی این کشور حضور یافته است.

 

این قاضی همچنین چندین سال به عنوان وکیل در موسسات حقوقی غیر انتفاعی شهر ونکوور فعالیت کرده است. او در این موسسات به افراد کم درآمد با مشکلات حقوقی مهاجرتی و افرادی که با نقض سیستماتیک حقوق بشر مواجه بوده‌اند، کمک کرده است.

 

قاضی صدر هاشمی بین سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹ رئیس انجمن وکلای پناهندگان کانادا و در سال ۲۰۱۰- ۲۰۰۹ رییس بخش حقوق پناهندگی در “آژانس خدمات مرزی شعبه” بریتیش کلمبیا بوده است. از دیگر فعالیت‌های او می‌توان به عضویت در کمیته حقوقی “وست کوست لیف” به عنوان نهادی غیر دولتی برای حمایت و توانمند سازی زنان و کودکان اشاره کرد. وی مرتبا در باره موضوعات مربوط به پناهندگی، دسترسی به عدالت، حمایت از کودکان و حقوق بشر مقاله نوشته است.

 

او و همسرش یک فرزند ۸ ساله دارند.

 

نیوز وایر نوشت: از اواخر سال ۲۰۱۵ تاکنون بیش از ۴۵۰ قاضی در سطح دادگاه‌های فدرال کانادا منصوب شده‌اند. بیشتر این قضات زن هستند و در این انتصابات شمار قاضیان اقلیت‌، بومیان کانادا، گروه‌های دیگر جنسیتی و افراد با ناتوانی جسمی افزایش یافته است.

 

دولت کانادا متعهد به دسترسی عدالت برای همه کانادایی‌ها است. برای بهبود نتیجه این تصمیم دولت کانادا از سال ۲۰۱۸ بودجه ۷۷٫۲ میلیون دلاری را به توسعه و حمایت از دادگاه‌های خانواده یکپارچه اختصاص داده است. این سرمایه‌گذاری در سیستم دادگاهی خانواده ۳۹ موقعیت دادگاهی را در استان‌های آلبرتا، انتاریو، “نوا اسکوشیا”، “نیو فاند لند” و “لابرادور” ایجاد خواهد کرد.

 

انتصاب قضات فدرال کانادا به پیشنهاد وزیر دادگستری و کابینه دولت فدرال و توسط فرماندار کل صورت می‌گیرد.

م/۵۹

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.