۳۸ طرح تولیدی، عمرانی در منطقه آزاد ارس افتتاح شد

به گزارش آدینه پرس:مدیر عامل منطقه آزاد ارس روز پنجشنبه در مراسم افتتاح این طرح ها، ۹۷ درصد این طرح ها را سرمایه گذاری مربوط به بخش خصوصی اعلام کرد و گفت: میزان اشتغالزایی این تعداد پروژه ۴۹۸ نفر می باشد.

 

محسن نریمان خاطرنشان کرد: از مجموع ۳۸ طرح افتتاحی، ۲۳ واحد صنعتی با سرمایه گذاری داخلی ۱۵ هزار و ۷۸۰ میلیارد ریال و سرمایه خارجی چهار میلیون دلار، سه واحد انبارداری با سرمایه گذاری یک هزار و ۷۷۵ میلیارد ریال، هفت واحد کشاورزی با سرمایه گذاری ۲۹۲ میلیارد ریال و دو پروژه گردشگری با سرمایه‌گذاری ۱۵ میلیارد ریال می باشد.

 

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس با اشاره به اینکه از این میزان سه درصد سرمایه گذاری ها توسط سازمان منطقه آزاد ارس و در حوزه زیرساخت و عمران و ۹۷ درصد توسط بخش خصوصی انجام شده است، افزود: پل مسیر سی، ساختمان کلانتری و سالن ورزشی خداآفرین پروژه های افتتاحی در حوزه عمرانی و زیربنایی است که با مجموع سرمایه گذاری ۶۰۰ میلیارد ریالی سازمان منطقه آزاد ارس به بهره برداری می رسد.

 

نریمان خاطرنشان کرد: قبل از پایان دولت تدبیر و امید و در تیرماه سال جاری طرح های مهم دیگری نیز افتتاح می شود.

 

وی ابراز امیدواری کرد: از طریق مرز ارمنستان، جمهوری آذربایجان و ترکیه، تراز تجاری منطقه آزاد ارس تا سقف یک میلیارد دلار افزایش یابد.

 

نریمان با بیان اینکه قبل از دولت تدبیر و امید حتی یک متر گلخانه نیز در این منطقه وجود نداشت، گفت: امروز بزرگ ترین گلخانه سقف شیشه ای خاورمیانه در ارس فعالیت می کند.

 

در پنجم فروردین ماه سال جاری در سومین دوره افتتاح طرح های مناطق آزاد توسط رئیس جمهور ۲۰ طرح صنعتی، زیربنایی، کشاورزی و گردشگری با سرمایه گذاری ریالی بالغ بر ۱۱هزار و ۵۸۳ میلیارد ریال بصورت ارتباط زنده تلویزیونی توسط رئیس جمهور در منطقه آزاد ارس افتتاح شد.

 

همچنین در طول سال ۹۹ نیز بالغ بر ۲۳ طرح سرمایه گذاری در منطقه آزاد ارس با میزان سرمایه گذاری ریالی ۱۱ هزار و ۹۴۴ میلیارد ریال و ۷۰.۵ میلیون یورو و ۴.۸ میلیون دلار سرمایه گذاری ارزی و میزان اشتغالزایی ۱۳۵۲ نفر افتتاح شده و به بهره برداری رسیده است.

 

سازمان منطقه آزاد ارس در طول سال های فعالیت دولت تدبیر و امید دستاوردهای دیگر از قبیل عضویت در جامعه جهانی گردشگری و جامعه ایمن، شهر ایمن، کسب رتبه برتر مرکز رشد ارس در بین مناطق آزاد، کمک به احداث مسجد جلفا، کمک ۱۰۰ میلیارد ریالی ارس به حوزه آموزش و پرورش منطقه در زمینه احداث، تجهیز و تعمیر مدارس و هزینه کرد ۶۰۰ میلیارد تومانی در پروژه های زیربنایی، عمرانی، مسیرها، ریل و جاده ای نیز داشته است.

 

منطقه آزاد ارس در شمال غرب کشورمان و در مجاورت جمهوری آذربایجان و ارمنستان قرار گرفته است و با وسعت ۵۱ هزار هکتار ۱۳۷ کیلومتر با تبریز فاصله دارد.

م/۵۹

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.