مدیرعامل: توسعه متوازن موجب افزایش زنجیره ارزش در منطقه آزاد ارس می شود

مدیرعامل منطقه آزاد تجاری و صنعتی ارس با اشاره به مهمترین اهداف این منطقه در آینده، گفت: توسعه متوازن و برنامه محوری زنجیره ارزش را در این منطقه افزایش داده و تکمیل می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری آدینه پرس، مجید کیانی در نشست هم اندیشی با جمعی از مدیران و خبرنگاران رسانه های آذربایجان شرقی اظهار کرد: بزرگترین گلخانه کشور در منطقه آزاد ارس قرار دارد، اما باید صنایع پایین دستی مربوط به این بخش ایجاد شود تا ارزش افزوده آن افزایش یابد.

 

وی با اشاره به افتتاح بزرگ ترین واحد گاوداری ایران با ۱۰ هزار راس ظرفیت و بزرگترین واحد پرورش ماهی مسقف که در حال ساخت در این منطقه است، گفت: باید صنایع پایین دستی این بخش ها هم ایجاد شود تا به نوعی توسعه متوازن جلو برود و موجب افزایش زنجیره ارزش در منطقه آزاد به صورت روز افزون شود.

 

وی اضافه کرد: منطقه خداآفرین نیز یکی از ظرفیت های منطقه آزاد ارس بوده و طرح کشت و صنعت شهید قاسم سلیمانی که در آنجا اجرا می شود، می‌تواند به امنیت غذایی کشور کمک کند؛ مثلاً در تولید خوراک دام و ذرت علوفه ای این طرح می تواند تاثیر خود را نشان دهد.

وی یادآور شد: پایاب سد خداآفرین، ظرفیت بزرگی است که تاکنون یک میلیارد دلار برای تاسیسات کانال های پایین دستی آن هزینه شده است.

 

طرح برندینگ برای معرفی موثر منطقه آزاد ارس

کیانی همچنین با تاکید بر اجرای طرح برندینگ ارس، گفت: طرح برندینگ باید در معرفی ظرفیت های منطقه آزاد ارس مورد استفاده موثرتر قرار بگیرد چون هنوز ارس به اندازه کافی در سطح ملی شناخته شده نیست.

 

مدیرعامل منطقه تجاری و صنعتی ارس یادآور شد: در حوزه گردشگری و زیست محیطی نیز ظرفیت‌های بالایی وجود دارد و با اجرای طرح برندینگ این حوزه ها نیز توسعه می یابد.

 

وی با اشاره به تشکیل کارگروه های گردشگری و کارگروه انرژی در منطقه آزاد است، گفت: انرژی تجدید پذیر مثل انرژی های بادی و خورشیدی از اهمیت بسزایی برخوردار است بر این اساس این کارگروه تشکیل شده است.

 

وی همچنین خاطرنشان کرد: اکوسیستم هاب ارس ایجاد شده که باید از این مزیت به صورت هاب صادراتی برای خدمت به شرکت های دانش بنیان استفاده شود.

 

وی افزود: تتاح مرکز فنی و حرفه ای در ارس از جمله اقدامات توسعه ای است که انجام شد که در جهت تقویت و ایجاد شرکت های دانش بنیان، تقویت مهارت آموزی نیروهای جویای کار ایران و همین طور جمهوری نخجوان ظرفیت خوبی به وجود آمده است.افتتاح مرکز فنی و حرفه ای در ارس از جمله اقدامات توسعه ای است که در جهت تقویت و ایجاد شرکت های دانش بنیان، تقویت مهارت آموزی نیروهای جویای کار ایران و همین طور ارایه خدمات به جمهوری نخجوان، ایجاد شده است.

 

وی همچنین با تاکید بر اینکه تعامل وسیله اصلی برای همکاری های منطقه‌ای و ملی است، گفت: تعامل و همکاری با استانداری را وظیفه خود می دانیم؛ البته پهنه منطقه آزاد تجاری و صنعتی ارس در آذربایجان غربی و استان اردبیل نیز قرار دارد که تعامل با این استان ها را نیز به صورت همزمان پیش خواهیم برد و بر این اساس بر تفکر منطقه‌ای و ملی تاکید داریم.

 

وی همچنین افزود: اعتقاد داریم که سیستم کارگو (جابجایی محموله) در منطقه ارس باید اجرایی شود که نزدیکی ارس به فرودگاه های تبریز، خوی و ماکو می تواند به اجرای این سیستم کمک کند که یکی دیگر از موارد مربوط به توسعه متوازن در منطقه آزاد تجاری و صنعتی ارس به شمار می آید.

 

وی همچنین گفت: فرایندها باید در منطقه آزاد ارس ساده‌سازی و تسریع شود؛ بر این اساس اصلاح هایی نیز توسط طرح و برنامه سازمان در بستر ایزو و فرایندها آغاز شده است تا متقاضیان سرمایه گذاری در ارس سریع تر به نتیجه برسند.

 

وی در خصوص خودروهای ارس پلاک نیز گفت: در موضوع خودروهای ارس پلاک چالش وجود داشت، به طوری که مردم از نحوه صدور مجوز ترددها و زمان بر بودن تجدید مجوزها راضی نبودند؛ بر این اساس سامانه نوبت دهی غیر حضوری به زودی راه اندازی می شود تا مجوز تردد یا تمدید های سالیانه به صورت آنلاین انجام گیرد.

 

منابع مالی منطقه آزاد ارس باید افزایش یابد

مدیرعامل منطقه آزاد ارس همچنین تاکید کرد: منابع مالی منطقه آزاد ارس باید افزایش یابد تا اجرای پروژه های عمرانی نیز سرعت بگیرد، البته اجرای طرح های عمرانی در اولویت قرار گرفته تا منافع آن به رونق اقتصاد منطقه منجر شود.

 

وی با اشاره به یکی دیگر از برنامه ها و اهداف آینده منطقه آزاد تجاری و صنعتی ارس، گفت: جلفا به هاب شمال غرب کشور تبدیل می شود که در این خصوص قبلاً مطالعات لازم توسط وزارتخانه های ذیربط انجام شده تا این منطقه گلوگاه ترانزیتی و صادراتی شمال غرب کشور شود.

 

وی همچنین به ضعف زیرساخت های بهداشتی و درمانی منطقه اشاره کرد و گفت: تامین زیرساخت های درمانی منطقه باید بسیار مورد توجه قرار گیرد.

 

کیانی همچنین از بازنگری طرح جامع جلفا با اهداف بهبود وضع موجود خبر داد: طرح جامع جلفا اکنون مشکل عدم انطباق با شرایط موجود را دارد.

 

وی همچنین با اشاره به اینکه کارگروه گردشگری در منطقه شکل می گیرد، گفت: طرح تله کابین جانانلو به پشت سد خداآفرین و آکواریوم جلفا در این منطقه به زودی اجرا می شود.

منطقه آزاد ارس در شمال غرب کشور در استان آذربایجان شرقی و هم‌مرز با کشورهای جمهوری آذربایجان، نخجوان و ارمنستان، بخش‌هایی از شهرستان‌های جلفا، کلیبر و خداافرین را شامل می‌شود.

 

این منطقه دارای یک زون متصل در شهرستان جلفا و زون های منفصل در خداافرین، گمرک نوردوز و شهرستان کلیبر است.

1 نظر
  1. adineh_admin می گوید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.